Ücretli ve Sözleşmeli Öğretmenlik, Başvurusu, Şartları

Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik nedir? Aralarındaki farklar, başvuru şartları, kimler ücretli ya da sözleşmeli öğretmenlik yapabilir? 2020

 Ücretli ve Sözleşmeli Öğretmenlik, Başvurusu, Şartları
06 Ocak 2020 - 21:44 - Güncelleme: 06 Ocak 2020 - 22:46

Ücretli Öğretmenlik

Ücretli öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrosunda eksik bulunması durumunda sözleşme imzalanmak suretiyle ders ücreti karşılığında öğretmen alınmasına denir. Ücretli öğretmenlik başvurusu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılabilir. Yapılacak başvurular yalnızca bir öğretim yılını kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Sözleşmenin bitiminin ardından belirlenen kadroya öğretmen ataması yapılması durumunda ücretli öğretmenin görevine son verilmektedir. Ücretli öğretmen maaşlarıkadrolu öğretmenlerin maaşlarına göre düşük olup saat başı olarak hesaplanmaktadır.


Ücretli Öğretmenliğe Başvuru Şartları

Ücretli öğretmenlik için 4 yıllık üniversite bitiren herkes başvuruda bulunabilirken 2 yıl ön lisans mezunu olanlar da başvuru yapabilir. Emekli olan öğretmenler de istekleri doğrultusunda yeniden mesleğe dönüş yapabilir. Ücretli öğretmenlik başvuruları E- Devlet üzerinden ve ilçe Milli Eğitimden yapılır. Okul müdürleri istekleri dâhilinde ücretli öğretmen talebinde bulunabilmektedir. Öte yandan bir liste halinde ücretli öğretmenliğe başvuru şartları sıralanacak olursa aşağıdaki gibi bir liste oluşturabiliriz.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,

 • TCK 53. madde dâhilinde bulunan suçlardan hüküm yememiş olmak,

 • Erkekler için askerlik yükümlülüğü bulunmamak (Askerliğin yapılmış, tecil ettirilmiş ya da askerlikten muaf olunmuş olması)

 • Kamu haklarından mahrum olmamak,

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı herhangi bir kurumda çalışıyor olmamak.

Ücretli Öğretmen Sorumlulukları Nelerdir?

Sözleşme ile çalışmaya başlayan ücretli öğretmenden, derslerine girecek olduğu çocukların yaş ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak onların beceri ve sosyal yeteneklerinin gelişimine yardımcı olması beklenmektedir. Temel anlamda bu sorumluluğu üzerine alacak olan ücretli öğretmenlik adayları aşağıdaki listede bulunan diğer maddeleri de yerine getirmelidir.

 • Belirlenen müfredatı planlanan zaman dilimi içerisinde bitirmek,

 • Öğrencilerin derslerdeki tutumu hakkında veliler ile iletişim halinde olmak,

 • Sınıf içerisinde sevgi ve saygıyı temel almak suretiyle disiplini sağlamak,

 • Müfredat materyalleri tasarlamak,

 • Öğrencilerin akademik anlamda gelişimi için sorumluluk üstlenmek,

 • Sınıf için eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılayan ders planlarını yapmak, hazırlamak ve sunmak,

 • Sınıf ve okul içerisinde öğrencilerin davranışlarını takip etmek, yanlış davranış gözlemlenen durumlarda uygun ve etki gösteren yöntemler uygulamak.


Ücretli Öğretmenlik Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Kadrolu olarak atanamayan birçok öğretmen adayı şansını ücretli öğretmenlik başvurusundan yana kullanmaktadır. Bu noktada yine öğretmen olarak görevlendirilseniz dahi maaşınız kadrolu öğretmenlere nazaran daha düşük olup ders saati üzerinden hesaplanacaktır. Ücretli öğretmenlik maaş hesaplama gibi işlemlerde evli-bekar olma durumu, çocuk sahibi olma-olmama durumu ve vergi dilimi gibi farklı kriterler etkili olmaktadır. 2019 yılında zam yapılmamış ücret üzerinden yapılan hesaplama da bekar ve çocuk sahibi olmayan bir öğretmen 1.880 TL gibi bir maaş alırken, evli olup çocuk sahibi olan bir öğretmen daha fazla maaş almaktadır. Ayrıca, ücretli öğretmenlik yaparken girilen ek dersler de maaşınıza ek olarak yansıyacaktır. 4 haftadan daha uzun olan aylarda ek ücretler maaşa doğrudan eklenmekte olup bu aylarda alınan ücretler daha fazladır.

Her yeni yılda olduğu gibi 2020 yılına girerken de hem maaşlara hem de ek ders ücretlerine zam yapılacaktır. 2019 yılında 1 ek ders saatinden alınan ücret 12.80 TL iken, 2020 yılının ocak ayı itibariyle bu ücret 13.25 TL’ye çıkarılacaktır.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilmek için ilk olarak başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu başvuru şartları yazımızın ilk kısımlarında mevcut olup, şartlar incelenmesinin ardından başvuruya geçilebilir.

Başvurular önceki senelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidilerek yapılır ve bu kuruma bizzat başvurunun yapılması gerekirdi. Ancak son yıllarda e-devlet sisteminin de gelişmesi ile birlikte başvuruların e-devlet üzerinden yapılabilmesi aktif hale getirildi. PTT’den ya da internet üzerinden farklı seçeneklerle alınabilen e-devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yaparak başvuru yapılabilir.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra önünüze gelen arama kutucuğuna ücretli öğretmenlik yazarak arama yapabilirsiniz. Açılan sayfada “Milli Eğitim Bakanlığı/Ücretli Öğretmenlik Başvurusu” adlı kısma tıklanmasının ardından önünüze gelen bilgileri teyit etmelisiniz. Bu sayfada yanlış olduğunu gördüğünüz bilgiler mevcutsa, başvuru yapmadan bilgilerin düzeltilmesi yönünde farklı bir müracaat yapmalısınız. Tercih aşamasına geldiğinizde ise mezun olunan okul kısmında birden fazla mezuniyet bilgisi tercih edilebilecektir.


Sözleşmeli Öğretmenlik

Sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik arasında çok olmasa da farklılıklar mevcuttur. Sözleşmeli öğretmenlik adı altında görev yapmaya başlayan kişiler 4 yıllık çalışma sürelerini tamamlamalarının ardından başarılı olmaları ve taleplerinin mevcut olması durumunda çalıştıkları okula kadrolu olarak atanacaklardır. Kadrolu olarak atanmalarının ardından ise bu öğretmenler aynı okulda en az 2 yıl daha görev yapacak olup, bu öğretmenler için adaylık hükümlülükleri uygulanmayacaktır.

Kısacasısözleşmeli öğretmenlik kapsamında görev yapanlar için okullarını değiştirmeden 6 yıl boyunca görev yapmaları durumunda kadroya geçiş gibi bir hak sahipliği mevcut olacaktır. Ancak ücretli olarak görev yapan öğretmenlerde kadroya geçiş gibi bir hak ne yazık ki mevcut değildir. Ücretli öğretmen olarak görev yapanlar çalıştıkları alana kadrolu bir öğretmenin atanması durumunda işten ayrılırlar.

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik için ilk olarak sözlü bir sınavdan geçmeniz gerekecektir. Yapılacak olan bu sözlü sınava davet edilebilmeniz için ilk adımda https://ilkatama.meb.gov.tradresi üzerinden elektronik ortamda başvuru gerçekleştirilmektedir.Sözleşmeli öğretmenlik başvurusugerçekleştirilmesi sırasında adaylar Sözlü Sınav Merkezleri olarak sunulan 17 sınav merkezinin tamamını kendilerine göre sıralayarak seçeceklerdir.

Yapılan başvuruların onaylanma işlemi il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Birden fazla alanda mezuniyete sahip olan adaylar için yalnızca bir alanda başvuru yapma şansı mevcuttur. Yapılan başvurularda geçerli olan KPSS puan türü esas alınacak olup, girilen sınavlardan hangisi daha yüksekse puan olarak o kabul görecektir.

Yapılan başvuru ile elde edilen başvuru çıktısı ya şahsen ya da noter ile vekâlet verilen vekil aracılığıyla il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatılmalıdır.


Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak olan başvurularda bazı şartların mevcut olması gerekir. Bu başvuru şartlarından sağlamadığınız kriterler olması durumunda başvuru yapamayacak olup, yapmanız durumunda ise değerlendirmeye alınmayacaksınızdır. Yine yazımızın başında ücretli öğretmenlik için sıralamış olduğumuz başvuru şartları ile sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları benzerlik göstermektedir. Bir liste halinde sıralayacak olursak şartlar aşağıdaki gibi listelenebilir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak (KKTC Vatandaşları başvuruda bulunabilir)

 • Mezun olunan alanın bakanlık tarafından belirlenen, atama yapılacak alanlara uygun olması,

 • Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar için, YÖK Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

 • Yapılan ve aktifliği halen devam eden KPSS puan türlerinden atanılacak alan için puanın 50’den yukarı olması,

 • Daha önceleri öğretmenlik mesleğinden ya da herhangi bir devlet memurluğundan çıkarılacak bir ceza almamış olmak,

 • 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

 • Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,Bu haber 4381 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum