Ücretli öğretmenlik sıkıntısı bitmek bilmiyor !

Eğitim sendikaları geçici yöntemlerle eğitim kalitesinin yükselemeyeceği fikrinde.

21 Ağustos 2017 - 17:10

2017-2018 eğitim ve öğretim yılına sayılı günler kala Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi Şanlıurfa da öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatmak için başvuruları almaya devam ediyor. Büyükşehir olmasının ardından ilçe sayısı 13’e çıkan Şanlıurfa’da ücretli öğretmenlik için başvuruları her ilçeye bağlı bulunan ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılıyor.

Her yıl öğretmen açığıyla gündeme gelen Şanlıurfa’nın 13 ilçesinde bu yıl bin 500 ile 2 bin arasında ücretli öğretmenin başvuru yapması bekleniyor. Bu sayının öğretmen açığını kapatıp kapatmayacağı ise özür durumundan ataması yapılan personelin önümüzdeki hafta içinde belirlenmesinin ardından netleşmesi bekleniyor.  Eğitim seviyesinin düşük olduğu eleştirileriyle gündeme gelen Şanlıurfa’da Viranşehir, Harran, Akçakale ve Siverek ilçelerindeki kırsal okullardaki öğretmen açığının daha yüksek olduğu dolayısıyla buralardaki açığın ücretli öğretmenlerle karşılanacağı ifade ediliyor. Yaklaşık 7 bin civarında öğretmen açığının olduğu belirtilen Şanlıurfa’da peki ücretli öğretmenlik bir çare midir? Bu uygulamaya en sert tepki gösteren Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, buna mutlaka kesin bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ısrarcı olanlardan.
‘7 BİN CİVARINDA ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR’
Gazete İpekyol’a konuşan Coşkun, Urfa’daki öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle kapatılamayacağını kaydetti. Urfa’da 7 bin civarında öğretmen açığının olduğunu vurgulayan Coşkun, “En son Haziran ayında giden öğretmelerimiz tahminen yaklaşık 3 bin civarındaydı. Bugünlerde de özür ve sağlık yönünden gideler oldu. Yaklaşık bin tane öğretmeninde böyle gideceğini tahmin ediyoruz. O konuda da 5 bin öğretmenimiz gitmiş oldu. Şubat ayında gidecekleri düşünürsek hali hazırda gidecek olanları düşünürsek yaklaşık 10 bin tane açığımız oldu. En son bu sözleşmeli öğretmelerden biliyorsunuz 3 bin 50 yanılmıyorsam öğretmen ataması yapıldı. Hali hazırda 7 bin tane öğretmen açığımız devam etmektedir. Milli eğitim ya da bakanlık kapatmaya çalışıyor, ücretlik öğretmenlik yoluyla bunu kapatmaya çalışıyor. Tabi ücretli öğretmenlerimizin de fedakârlığını üst düzey çabalarını harcıyorlar ama sonuçta bir kadroyla çalışabilmenin durumuyla ücretli dediğimiz geçici bir çalışmanın verdiği arzu, istek, ihtiyatta bir yere gelir, bunu inkar etmemek gerekir. Bizim amacımız çabamız mutlaka kadrolu öğretmen yoluyla bu açığın kapatılması olmalıdır ki, her açıdan öğretmen üzerine düşen fedakarlığı o gayreti o çabayı en izahat şeklinde yerine getirsin” dedi. 
‘KESİN ÇÖZÜM BULUNMALI’
Ücretli öğretmenlerle sağlanan eğitimde istenilen kalitenin yakalanamadığını dile getiren Coşkun buna mutlaka bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Coşkun, “Özellikle TEOG sınavında ÖSYM’nin yaptığı LYS, YGS sınavlarında işte Urfa’nın başarılı olduğu zamanlarda genelde yüzde 70 müsterih oluyorlar. Biz yüzde 70 altına inemiyoruz. Dolayısıyla bu ücretli öğretmenlik yoluyla alternatif tedavilerle bu sorunu çözmekten ziyade 200 bine yakın öğretmen olabilecek öğretmen adaylarımız var. Hali hazırda boşta geziyorlar. Devletimiz büyük, devletimiz güçlü, milletimiz güçlü, yeni sistemle de ekonomik açıdan da güçlüyüz. Özellikle istihdam alımı olursa bu öğretmenlik ataması yapılmayan arkadaşları da yaklaşık 100-150 bin ihtiyaç var hali hazırda Türkiye’de.  Bunların mutlaka istihdam edilmesi eğitim kalitesinin arttırılması lazım. Bu Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki insanların kaderi değildir. Bu insanlar en iyi eğitime layıklardır ve en güzel eğitime layıklardır. Dolaysıyla bu eğitim sorunlarının bir an önce çözülüp bu çocuklarımızın daha iyi bir eğitime katılması gerekir. Bu konuda ücretli öğrenmeliğe ziyade kadrolu öğretmenlik bir an önce uygulanmalıdır. Bu soruna kesin bir çözüm bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"