Ücretli öğretmenlik alımına atama bekleyen öğretmenlerden tepki

Çok sayıda ücretli öğretmen alımının yapılması, atama bekleyen öğretmenlerin tepkisine neden oldu.

15 Ağustos 2017 - 11:25

Türkiye genelinde yüzlerce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yayımladıkları ilanlar ile en az ön lisans mezunu ücretli öğretmen alımları yapacağını açıkladı.
İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri resmi internet sayfaları üzerinde yayımlanna ücretli öğretmen alımları ile çok sayıda ücretli öğretmen alımı yapılacağı belirtildi. Yayımlanan ilanlarda alınacak öğretmenler, Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde 2017-2018 eğitim öğretim döneminde istihdam edilecektir. Çok sayıda ücretli öğretmen alımının olması atama bekleyen öğretmenlerin tepkisine neden oldu. Atama bekleyen öğretmenler, öğretmen açığının bu kadar fazla olması, ancak atamaların az sayıda olmasına tepki gösterdi.

Madem Açık Var Neden Atamalar Yapılmıyor?
Atama bekleyen öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına ücretli öğretmen alımı tepkilerini sosyal medya ve forum sayfaları üzerinden gösteriyor. O kadar fazla atama bekleyen aday varken ve o kadar açıkta pozisyon varken alımların ücretli öğretmen şeklinde olması ve ücretlerin oldukça düşük seviyede olması büyük tepkilere neden oluyor.

Atama Bekleyen Öğretmenler İntihar Ediyor?
Son olarak alınan bilgilere göre İzmir'de atama bekleyen bir öğretmen, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajı sonrasında intihar etti. Atanaması sonrasında bunalıma giren öğretmen umudumu kaybettim diyerek kendini astı.
Peki Milli Eğitim Bakanlığı ve yetkililer bu intiharlara karşı sessiz mi kalacak? Evlatlarımız bir bir canına kıyarken durum karşısında hiçbir şey yapılmayacak mı?

Maaşlara Tepki
Bir ücretli öğretmene verilen maaş ise komik denecek derecede az. Bir öğretmenin tüm hafta derslere girmesi sonucu alacağı ücret hesaplandığında bu rakam ancak asgari ücret miktarına denk gelmektedir. Atama ile alınan öğretmenler 3 binden fazla maaş alırken ücretli öğretmenlere bu kadar düşük ücret verilmesi tepkilere neden oldu. 

Kpsscafe.com.tr


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı