Ücretli Öğretmenlere Nöbet Görevi

Okul müdürleri öğretmen yetersizliğinden dolayı ücretli öğretmenlere nöbet görevi vermekte ama karşılığında ücret ödeyememektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’da bu durumu bilmesine rağmen sessiz kalmaktadır.

Ücretli Öğretmenlere Nöbet Görevi
19 Eylül 2019 - 11:39

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ‘’ ders ücreti karşılığında görevlendirme’’başlıklı 9. maddesine göre, öğretmen sayısı yetersiz ise ücretli öğretmen görevlendire bilmektedir.

Söz konusu maddede geçen ‘’ ek ders’’ görevi ise, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ‘’ tanımlar’’ başlıklı 4.maddesi 1.fıkrası (f) bendine göre;

‘’ (1) Bu yönetmeliğin uygulanmasında;

    f) Ek ders görevi ; Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri ifade eder’’ şeklinde tanımlanmıştır.

Nöbet; 12.04.2000 Tarih ve 479 Sayılı Milli Bakanlığı Nöbet Hizmetleri özel Talimatının ‘’ Nöbetçi Öğretmenin Görevleri ‘’ bölümünün 4.maddesi ;

‘’ 4- Bahçe, koridor ve sınıflardaki öğrencileri gözetlemek. (Okulda birkaç nöbetçi öğretmen bulunduğu taktirde, aralarındaki iş bölümü okul yönetimi tarafından yapılır.)’’ Hükmüne göre nöbet görevi bir ders görevi değil, öğrencilere göz kulak olma görevidir. Bu sebeple nöbet görevi ders kapsamında değerlendirilemez.

Özetle, nöbet görevi bir ders görevi olmadığından ücretli öğretmenlere nöbete bağlı ek ders ücreti ödenemez. Ücret ödenemediği için nöbet görevi de verilemez. Nöbet görevi ve nöbet ücretinin ücretli öğretmenlere de verilmesi için toplu sözleşmeye bir madde eklenmesi yerinde bir karar olacaktır.

Bu haber 2075 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayse Öztürk
    10 ay önce
    Zaten yeterince yoruluyoruz bir de nöbet (zorunlu) yazıyorlar ve gerçekten günah bize hakkımız geçiyor diğer öğretmenle yan yana nöbet tutuyoruz ve ücret almıyoruz daha doğrusu vermiyorlar ADALETSİZLİK

Şişli Eskort