Ücretli Öğretmen Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?

Ek dersler ile gelir elde eden ücretli öğretmenlerin yeni yılda ne kadar maaş alacağı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek derslerde uygulanan zamlar direkt olarak ücretli öğretmenlik maaşları konusunu da etkilemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ek dersler için zam yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklamalarda bulundu

Ücretli Öğretmen Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?
24 Aralık 2019 - 09:13


  Ek dersler ile gelir elde eden ücretli öğretmenlerin yeni yılda ne kadar maaş alacağı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek derslerde uygulanan zamlar direkt olarak ücretli öğretmenlik maaşları konusunu da etkilemektedir.  Milli Eğitim Bakanlığı ek dersler için zam yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklamalarda bulundu

Ücretli Öğretmenlik Maaş Zammı

  Ücretli öğretmenler için gerçekleştirilecek olan zam konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuşma yaptı. Selçuk, ücretli öğretmenlerin maaşları ile ilgili aşamalı şekilde bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Ders ücretlerinin belirlenmesi konusunda ise ekonomideki gelişmelerin takip edileceğini bildirdi. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaya kadar konu ile ilgili pek çok söylenti bulunuyordu. Ücretli öğretmen maaşları için zam beklentisi yeni yıl ile birlikte devam edecek. Ücretli öğretmen maaşları 2019 yılında beklenenden düşük olmuştu. Bu konuda 2020 yılı beklentileri daha yüksek düzeyde bulunuyor.

 Bu konuda 100 günlük eylem planı açıklandı. Eylem planına göre ek ders ücretlerinin yüzde 100 oranında artırılması bekleniyor. Bu durumda ücretli öğretmen maaşları iki katına çıkacak. Vaat edilen zamlar gerçekleşirse 120 saat derse giren bekar öğretmenler, 3000 lira üzerinde maaş alabilecek.

Ücretli Öğretmen Maaşları Hesaplama

   Ücretli öğretmenler için maaş girdikleri ders saati ile doğru orantılıdır. Öğretmenlerin girdikleri ders saati arttıkça aldıkları maaş miktarı da artmaktadır. Bu konuda ücretli öğretmenler ek ders ücretlerini takip etmektedir. Ücretli öğretmen maaşları son dakika haberleri ek ders konusu ile takip edilmektedir. Ücretli öğretmenler yarıyıl tatilinde ya da resmi tatillerde ücret alamamaktadır. Hali hazırda ücretli öğretmenin aldığı ders ücreti 16 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda ücretli öğretmen maaşı hesaplama yapıldığında 1880 lira olacaktır. Fakat belli saat üstünde girilen dersler ile asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Bu da ek ders ücretlerinin yükselmesini sağlar.

 Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?

   Ücretli öğretmenler maaşları kadrolu öğretmenlerden ve sözleşmeli öğretmenlerden farklı günlerde yatmaktadır. Ders saati başına ücret alan ücretli öğretmen maaşları hak edişlerinin hesaplanması ile yatmaktadır. Bu hesaplamadan sonra maaşlar hesaba geçirilmektedir.

  Normal şartlarda ücretli öğretmen maaşları aybaşında yatmaktadır. Bazen saat hesaplamalarında sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumda maaşlar için her ayın 1 ile 15’i arasında yattığı söylenebilir. Bu konuda en net bilgi ise il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden edinilebilir. Bu kurumlar aranarak gerekli bilgi ayrıntıları ile alınabilir.

 

Bu haber 1939 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum