TYP kapsamında 50 bin işçi alınacak

Binlerce işsiz kişiyi sevindirecek bir haberimiz var İŞKUR, Türkiye genelinde Toplum Yararına Programı (TYP) 50 bin işçi alımı yapacak. İŞKUR'un TYP kapsamında 50 bin işçi alımı başvuruları 3 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. TYP işçi alımı başvuru şartları neler?

02 Mart 2017 - 11:17

İŞKUR, Türkiye genelinde başlatılan istihdam seferberliği kapsamında 50 bin işçi alımı yapacak. İŞKUR tarafından alınacak işçiler Toplum Yararına Programı (TYP) ile geçici olarak istihdam edilecekler.

İŞKUR’un TYP kapsamında işçi alımlarına ilkokul, ortaokul, lise, önlisans ve lisans mezunları başvuru yapabilecek. İşçi alımları Türkiye genelinde yapılacak olup herhangi bir sınav ya da puan şartı aranmayacak.

İŞKUR tarafından yapılacak Toplum Yararına Programı işçi alımlarına başvuru yapabilmek için İŞKUR’a kayıt olmak ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak gerekiyor. Alımlar başvuru yapan adaylar arasında noter huzurunda yapılacak kura çekimi ile gerçekleştirilecek. TYP kapsamında alınacak işçiler 6 ile 9 ay arasında istihdam edilecekler.

Türkiye genelinde İŞKUR’un Toplum Yararına Programı kapsamında yapılacak işçi alımları için başvurular 3 Mart 2917 tarihinde sona erecek. Noter huzurunda yapılacak kura çekimi sonucunda işe başlamaya hak kazanan adaylar 15 Mart 2017 tarihinde işbaşı yapacaklar. TYP işçi alımlarında bayanlara, engellilere, eski hükümlülere ve 35 yaş üstü vatandaşlara öncelik verilecek.

Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan işçilere asgari ücret üzerinden maaş ödenecek olup, işçiler sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecekler. Alınacak işçiler Milli Eğitim Bakanlığı okulları, Orman Bakanlığı, Belediyeler, Valilik ve Kaymakamlık gibi kamu kurumlarında temizlik, çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma gibi işlerde çalıştırılacaklar.
Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları