Türkiye'ye Karşı 3 Yaptırım Paketi Seçeneği Masada!

ABD hükümetinin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alması sebebiyle uygulanacak 3 yaptırım paketi üzerinde durduğu öğrenildi.

Türkiye'ye Karşı 3 Yaptırım Paketi Seçeneği Masada!
19 Haziran 2019 - 18:13

ABD basınında çıkan haberlere göre, bu olası durum 3 farklı kaynağa dayandırılıyor. Donald Trump yönetimi tarafından S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye uygulanacak 3 yaptırım paketi üzerinde durulduğu belirtiliyor. Ancak ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında tartışmalara konu olduğu belirtilen en sert yaptırım paketinin; mevcut durumu sorunlu olan Türkiye ekonomisini zayıflatacağı öne sürülüyor.

ABD'de saygın bir yayın kuruluşuna konuşan yetkililere göre, 3 yaptırım paketi arasında en fazla destek alan görüşün ise; Türkiye'de savunma sanayinde faaliyet gösteren bazı firmaların “Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma” (CAATSA) yasası kapsamında hedef alınması olduğu belirtiliyor. Bu yaptırımlar ise, söz konusu Türk şirketlerini ABD finansal sistemi dışında çıkaracak ve bu şirketlerin Amerikan parçalarını satın almalarını ve de ürünlerini ABD piyasasında atmalarını olanaksız hale getirecek.

Yaptırımlar Temmuz ayı Başında Uygulanmaya Başlayabilir

Haber kaynakları, ABD'nin ekonomik yaptırımlarının Temmuz başında Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemine ait parçaları teslim almaya başlaması ile birlikte yürürlüğe gireceğini belirtiyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın önümüzdeki hafta Japonya'da düzenlenecek olan G-20 Zirvesi öncesinde herhangi bir karara varmak konusunda isteksiz olduğu vurgulandı. Çünkü söz konusu zirvede ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikili görüşme yapması bekleniyor.

Bu haber 813 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort