"Türkiye'nin bölünme riski var"

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak "Arkadaşlar başkanlık gelirse Türkiye bölünür diyorlar, asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var." şeklinde konuştu

30 Ekim 2016 - 22:49 - Güncelleme: 30 Ekim 2016 - 22:54

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak 2007’deki ‘367 krizi’ni işaret ederek “CHP, o gün adam gibi parlamentoda Cumhurbaşkanlığı seçimini yaptırsaydı, bugün sistem değişikliğini konuşmazdık” dedi. Yıldırım, “Başkanlık gelirse Türkiye bölünür diyorlar, asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” diye konuştu.

Gençler, sizi kıracak halimiz yok ya, sizi kıracağımıza kafamızı kırarız daha iyi. Gençler, geleceğimizdir. Siz Türkiye’nin geleceğisiniz, ne istiyorsanız onu yapacağız. Şu unutmadan söyleyeceklerimi söyleyeyim sonra devam edersiniz. Tam ısınmışken kesmeyin sözümü. Gençler, bu anayasa, başkanlık, şimdi geçenlerde MHP Genel Başkanı Bahçeli dedi ki, daha önce bizim söylediğimizi tekrar etti, “Bu iş böyle yürümüyor, ya gelin parlamenter sistemi güçlendirelim yoksa bunu istemiyorsanız o halde bu mevcut durumu düzeltelim” Doğru söze ne denir? Eyvallah. Ve biz dedik ki “Buyurun, gelin bu durumu düzeltelim, millet bunu bekliyor. Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı, anayasal olarak da sorumlu olması gerekiyor ama mevcut anayasa imkan vermiyor. O halde yapılacak değişiklikler Meclis’in yasama gücünün güçlendirilmesi, güçlü tek başına yürütme organının bulunması… Bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor”

Arkadaşlar başkanlık gelirse Türkiye bölünür diyorlar, asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var. Başkanlık demek federasyon demek değildir, üniter yapı olacak. Türkiye’de başkanlık sistemi 780 bin kilometre kere olan vatan toprağının tek bir parçasının bile bölünmediği, tek devlet, tek vatan ülküsünün temel alındığı bir sistemdir. Hiç kimse “Başkanlık eyalet sistemi getirecek, başkanlık bölünme getirecek” diye yalan yanlış beyanlarda bulunmasın. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü esas alan üniter yapıya sahip çıkan, yargı, yürütme, yasamanın bütün alanlarını birbirinden ayıran modern Türkiye’nin ihtiyacı olan bir anayasadan bahsediyoruz. Bu anayasaya göre yapılacak başkanlık sistemiyle Türkiye artık koalisyonlarla yönetilen zayıf iktidarlar dönemini geride bırakacak. Sürekli tek başına iktidar çıkarak bir dönemle tanışmış olacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İletişim Fakülteleri'nde yepyeni bir dönem başlıyor
İletişim Fakülteleri'nde yepyeni bir dönem başlıyor
ÖSYM duyurdu: ALES sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak ?
ÖSYM duyurdu: ALES sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak ?