İSTANBUL (AA) - Cumhuriyet'in 100. yılında "Yüz Yılın Koşusu" sloganıyla gerçekleştirilen ve 45. kez kıtaları birleştiren İstanbul Maratonu koşuldu.

Türkiye İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, maraton, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ve Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur'un birlikte verdiği startla başladı.

Hem Cumhuriyet'in 100. yaşında hem de 2024'te bankanın 100. yaşında, 2 yıl süreyle İstanbul Maratonu'na destek sunan Türkiye İş Bankası, on binlerce kişinin heyecanına ortak oldu.

Türkiye'nin en büyük kitlesel spor etkinlikleri arasında yer alan maraton, bu yıl Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu adıyla gerçekleştirildi.

Maratonun ardından, Türkiye'den koşuya katılarak dereceye girenlere ödülleri İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem ve Kurumsal İletişim Müdürü Gül Meltem Atılgan tarafından verildi.

- "Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir canlılık, dinamizm var"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hakan Aran, ülkenin dört bir yanında çok büyük bir coşkuyla kutlanan 29 Ekim'den tam bir hafta sonra bu kez benzer bir coşkunun İstanbul Maratonu ile yaşandığını ifade etti.

Aran, "İstanbul Boğazı, Cumhuriyet'in 100. yaşında bir ucundan bir ucuna yüz binlerce insanın katılımıyla unutulmaz görüntülere sahne oldu. Bugün de hem İstanbul hem Boğaz, 'Yüzyılın Koşusu' vesilesiyle birbirinden güzel görüntülere tanık oldu. Bu yılki koşuda, tam da istediğimiz gibi Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir canlılık ve dinamizm vardı. Tüm katılımcılara, sporculara başarılar diliyor, dereceye girenleri kutluyorum." görüşlerini kaydetti.

Sporu daha erişilebilir ve eğlenceli hale getiren İstanbul Maratonu'nun yurt dışından sporcuların katılımıyla uluslararası bir spor organizasyonu haline geldiğini belirten Aran, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne, Türkiye Atletizm Federasyonu'na ve Spor İstanbul'a böylesine geniş katılımlı bir spor etkinliğini prestijli bir markaya dönüştürdükleri ve maratonu 45 yıldır kesintisiz sürdürdükleri için teşekkür etti.

Ermenistan'dan sürülen Azerbaycanlıların güvenli ve onurlu geri dönüşleri, uluslararası konferansta konuşuldu Ermenistan'dan sürülen Azerbaycanlıların güvenli ve onurlu geri dönüşleri, uluslararası konferansta konuşuldu

- "Aslolan kazanmak değil, iyi mücadele etmektir"

Aran, İş Bankası'nın aynı zamanda 2024 Paris Olimpiyatları'nda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin destekçisi olduğunu hatırlatarak, şunları aktardı:

"Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına adım attığımız bir dönemde yapılacak olimpiyat oyunlarında, genç sporcularımızın ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum. Kazanılacak madalyalar kadar sporcularımızın bayrağımızı olimpiyatlarda gururla dalgalandırmaları da eminim ki pek çok gencimizi profesyonel olarak spora teşvik edecektir. Maraton gibi, olimpiyatlar gibi spor organizasyonları sporun ötesinde bir felsefeyle gerçekleştirilir. Sporcular, modern olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin'in 'Hayatta önemli olan şey zafer değil, yarışmaktır. Aslolan kazanmak değil, iyi mücadele etmektir' sözleriyle çok güzel ifade ettiği gibi mücadele etmeyi, bunun için de sabırla ve disiplinle çalışmayı öğreniyorlar. Olimpiyat oyunları da maraton da özellikle gençlerin bunu öğrenmesi için fırsatlar sunuyor."