Türkiye ile müzakereleri durdurdu !

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını öngören metni kabul etti.

24 Kasım 2016 - 14:48

AP'de bugün yapılan oylamada, Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını içeren karar 37'ye karşı 479 oyla kabul edildi, 107 parlamenter şse çekimser görüş bildirdi.

'MÜZAKERELERİN YENİDEN BAŞLAMASI İÇİN OHAL KALDIRILMALI'
Kararda, 'üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL uygulamasının kaldırılması gerektiği' belirtilen karar metninde, "Avrupa Parlamentosu, temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından alınan Türkiye'de alınan orantısız ve baskıcı önlemleri güçlü şekilde kınamaktadır" denildi. Öte yandan karar metnine son anda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Anlaşması hakkındaki açıklamalarının AP için 'kaygı verici' olduğu ifadesi de eklendi.
GELECEK AY YAPILACAK AB LİDERLER ZİRVESİNDE ELE ALINMASI BEKLENİYOR
AP kararının bağlayıcı niteliği bulunmuyor, tavsiye niteliği taşıyor. Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, 15-16 Aralık'taki AB Liderler Zirvesi'nde ele alınması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Bülent Gedikli, Reuters'a verdiği röportajda, "AP'nin bugün yapacağı üyeliğin dondurulması oylaması bir nevi akıl tutulması" demişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan'dan atama bekleyen öğretmenlere sevindiren açıklama
Erdoğan'dan atama bekleyen öğretmenlere sevindiren açıklama
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya çıkardı
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya...