Türkiye'den ABD'ye Fethullah Gülen talebi

Türkiye'den ABD'ye Fethullah Gülen talebi

Türkiye'den ABD'ye Fethullah Gülen talebi
20 Temmuz 2016 - 01:40

Türkiye Fetullah Gülen'in iadesini resmen istedi. Yıllardır iade açıklamaları yapılırken önceki gün ABD Dışişleri Bakanı tarafından resmi bir talep olmadığının açıklanması üzerine hükumet ABD'den darbe girişiminin emrini vermek ve yönetmekle suçladığı Gülen'i resmen. istedi. İade talebine ilişkin doğrulama açıklaması Beyaz Saray'dan geldi.
Amerika Birleşik Devletleri'nden Fetullah Gülen'in iade talebine ilişkin doğrulama haberi geldi. ABD yönetimi Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti'nin darbe girişiminin planlayıcısı ve emrini cericisi olmakla suçladığı Fetullah Gülen2i resmen istediğini ve iade edilmesini talep ettiğini açıkladı.

Türkiye Fethullah Gülen'in iadesi için adım attı. Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grup toplantısında Gülen'in iadesi için ABD'ye başvuru yapıldığını açıkladı.

Türkiye’den ‘delil’ isteyen ABD’ye FETÖ/PDY hakkında Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 4 dosya gönderildi.

Alınan bilgiye göre ise ABD’den Gülen’in iadesinin yanında 60 güne kadar geçici olarak tutuklanması talep edildi.

Gülen'in iadesi için ABD'ye başvuru yapıldığını açıklayan Yıldırım şu açıklamalarda bulundu:

Darbeyi kimin yönettiğini biliyoruz

Darbe girişimini kimin yaptığını, kimin yönettiğini biliyoruz. 17-25 Aralık bir darbe girişimi dediğimizde burun kıvırılıyordu. Bu kadroları temizlemek istediğimizde önümüze binbir engeller çıkardılar.

FETÖ'nün militanları içerde ve dışarda gizli eller tarafından korunuyordu. Bugün istisnasız tüm dünya bunların ne kadar tehlikeli silahlı bir örgüt olduğunu bir kez daha görmüştür. Cumhurbaşkanımız da bizzat ben de terörist başının iades için ABD'ye çağrımızı yaptık, dosyamızı gönderdik. Adalet Bakanı dosyayı gönderdi.

Başbakan'dan ABD'ye: Bu terörist başını daha fazla korumayın

Bize diyorlar ki kanıt sunun. Görünen köy klavuz ister mi kardeşlerim. Ama biz yine de istemedikleri kanıtı onların önüne koyacağız. Ancak ABD'li dostlarıma şunu burdan sormak istiyorum, "11 Eylül'de ikiz kuleler aşağı indirildiğinde teröristleri isterken kanıt mı sordunuz? Bin Ladin için kanıt aramazken FETÖ için kanıtlar hala ortadayken neden ısrarla kanıt istiyorsunuz? Bu teröristbaşını daha fazla korumayın, vazgeçin. Bunun size bir faydası yok. Bunun insanlığa faydası yok. Hiç kimse kusura bakmasın.

Bu paralel terör örgütü artık hiçbir ülke için elverişli bir maşa değildir. Hiç boşuna beslemeyin. Bunların kökünü kazıyacağız. Öyle bir kazıyacağız ki, değil paralel terör örgütünün haşaşileri hiçbir gizli terör örgütü, hiçbir bölücü terör örgütü bir daha aziz millete bu büyük devlete Türkiye'ye ihanet etme cesaretini bulamayacak.

Bu haber 6724 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum