Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni kriz kapıda mı?

Türk Alman ilişkilerinde kriz iddiası. Alman televizyon kanalı ARD’nin haber programlarında yer alan ve ardından diğer Alman medyasında da yayınlanan, Federal Hükümetin Türkiye’ye yönelik İslamcı terör gruplarına destek suçlaması haberi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gereceğe benziyor.

17 Ağustos 2016 - 14:03

Türk Alman ilişkilerinde kriz iddiası.. Alman televizyon kanalı ARD’nin haber programlarında yer alan ve ardından diğer Alman medyasında da yayınlanan, Federal Hükümetin Türkiye’ye yönelik İslamcı terör gruplarına destek suçlaması haberi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gereceğe benziyor.
ARD'nin haberine göre, Federal Parlamento'daki Sol Parti'den milletvekili Sevim Dağdelen'in hükümete Türkiye ile ilgili verdiği bir soru önergesine Federal İçişleri Bakanlığı'nın ‘gizli' ibareli yanıtında, ‘Türk hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, komşu ülkelerdeki radikal İslamcı ve terörist gruplar ile işbirliği yaparak aktif bir şekilde desteklediği' iddiası yer alıyor.
Alman İstihbarat Teşkilatı BND'nin Türkiye ile ilgili 

raporlarına dayanılarak hazırlanan yanıtta, AK Parti hükümetinin ‘2011'den bu yana attığı adımlarla, iç ve dış siyasette İslamcı bir çizgi izlemeye başladığı ve bu politikanın sonucu olarak Türkiye'nin Ortadoğu'daki radikal İslamcı grupların merkezi eylem platformuna dönüştüğü' suçlaması yer alıyor.

ARD'nin haber programlarında yer verilen belgede, ‘Mısır'daki Müslüman Kardeşler'e, Hamas örgütüne ve Suriye'deki silahlı İslamcı muhalif gruplara yönelik çok sayıda dayanışma mesajı ve destek faaaliyeti AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Müslüman Kardeşler'e olan ideolojik benzerliğini gösteriyor' cümlesi de bulunuyor. Raporda Türk hükümetinin, 2003 yılından bu yana AB terör listesinde yer alan Hamas ve diğer örgütlerle ilişkisini bilinçli olarak geliştirdiği de öne sürülüyor. ARD'nin konuyla ilgili haberinde, Alman hükümetinin resmi olarak ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir terör örgütü arasında doğrudan ilişki kurduğu değerlendirmesine de yer veriliyor.

Berlin'de yapılan yorumlarda medyaya yansıyan iddiaların, Ermeni soykırımı oylaması ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Köln'de düzenlenen darbe karşıtı mitinge video konferansla bağlanmasına izin verilmemesi sonrasında zaten gergin olan Almanya-Türkiye ilişkilerini daha da zor bir konuma getireceği tahmin ediliyor. ARD haber programlarının ‘gizli' ibareli rapora ve belgeye nasıl ulaştığı konusunda şimdilik kesin bir bilgi yok. Ancak raporun medyaya yansıması hem hükümet içinde hem de siyasi arenada tartışmalara neden olacağa benziyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanın ağabeyi MEB’de genel müdür oldu
Bakanın ağabeyi MEB’de genel müdür oldu
'Keşke bayan öğretmen olsa' diyenler gelip özür diledi
'Keşke bayan öğretmen olsa' diyenler gelip özür diledi