Türkçe Dersi

Türkçe dersi Türk dilinin incelikleri ve özelliklerinden yola çıkarak Türkçe hakkında bilinmesi gereken tüm konular hakkında bilgi sahibi olunması gerek bir derstir.

Türkçe Dersi
27 Şubat 2019 - 17:33 - Güncelleme: 27 Şubat 2019 - 17:44
Türkçe dilinin yapısı ve anlam bilgisi ile ilgili çalışma yapan Türkçe dersinde öğrenilmesi gereken konular aynıdır ve çok fazla değişiklik yapılmaz. Dilbilgisi ve anlam bilgisi şeklinde iki bölümde ders işlenir.

Türkçe dersinde temelde bilinmesi gereken konular iyice kavrandıktan sonra bu konular üzerine yorum yapılabilecek sorular çözülmeye başlanmalıdır. Türkçe dersinde başarılı olmak için Türkçe temel konularının bilinmesinin yanında yorum sorularında yardımcı olabilmesi için çok kitap okumak gerekmektedir.  Kitap okuma ile hem kelime hazinesi gelişecektir hem de yorum gücü artacaktır.

Türkçe Dersinin Konuları Nelerdir?

Türkçe konuları temelde dilbilgisi, anlam bilgisi, yazım bilgisi, edebi türler ve söz sanatları olmak üzere gruplandırılmaktadır. Alt dallar olarak da Türkçe dersinin konuları şu şekilde sıralanabilir:

Dilbilgisi:

     Sözcük türleri
     Yapı-şekil bilgisi
     Cümle bilgisi

Anlam bilgisi:

     Sözcükte anlam
     Cümlede anlam
     Paragrafta anlam

Yazım bilgisi:

     İmla kuralları
     Noktalama işaretleri
     Eş anlamlı kelimeler
     Anlatım bozuklukları
     Ses bilgisi

Edebi türler ve söz sanatları:

     Söz sanatları
     Edebi türler
     Şiir bilgisi

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalıdır?

Türkçe dersi aslında kullandığımız dille ilgili olduğu için çok soyut olmayan ve kısa sürede halledilebilecek bir derstir. Bu derste başarılı olmak için şu tavsiyelere uymak uygun olacaktır:

     Türkçe dersinde konu anlatılırken iyi dinlenilmeli, not alınmalı ve önemli olarak uyarı yapılan kısımların altı çizilmelidir.
     Temel konular anlatılırken anlaşılmayan bir nokta kalmaması için soru sorulmalı ve anlaşılmayan kısımlar sorulmalıdır.
     Türkçe dersinin ders sayısı diğer derslere göre daha fazladır. Bu sebeple bu derslerde bol bol soru çözülmeli ve yorum yeteneği geliştirilmeye çalışılmalıdır.
     Türkçe dersinde başarılı olunması dersi iyi dinlemek ve çok çalışmakla gerçekleşebilir. Bunun yanında yorum konusunda ve soruları daha hızlı anlayabilmek konusunda kendinizi geliştirmek için kitap okumalısınız.
Bu haber 3927 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum