'Türk öğretmenler yasaklansın'

Özdemir, Türkiye'den giden öğretmenlerin Alman okullarında Türkçe dersi vermelerinin yasaklanmasını istedi.

26 Ağustos 2017 - 10:53 - Güncelleme: 26 Ağustos 2017 - 12:38

Almanya'da 24 Eylül'de gerçekleştirilecek seçimlerde Yeşiller Partisi'nin başbakan adayı Cem Özdemir, seçimleri kazanma umuduyla bir yandan Türkiye'nin iç meselelerine müdahil olmaya çalışırken, diğer yandan da Türkiye hakkında küstah ve ihanet kokan açıklamalarda bulunuyor.
Her fırsatta Türkiye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşıtı açıklamalarıyla Almanya ile Türkiye arasında yaşanan siyasi krizi tırmandırmak için elinden geleni yapan Özdemir, bu kez de gözünü Türkçe dersi veren öğretmenlere dikti. Özdemir, haftalık die Zeit gazetesine verdiği bir demeçte, Alman okullarında Türkiye'den gelen öğretmenlerin ders vermesine karşı olduğunu söyledi.
BU ADAM ÖZGÜRLÜKTEN ANLAMIYOR
Önümüzdeki seçimlerde başbakanlığa aday olan Özdemir, Türkiye'den gönderilen öğretmenlerin Alman okullarında Türkçe dersi vermelerinin yasaklanmasını isteyerek, özgürlük tanımaz yasakçı zihniyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Erdoğan'ın otoriter dünya görüşünün ve milliyetçi tarih anlayışının Alman sınıflarında anlatılmasını istemediğini söyleyerek büyük tepki topladı. Türkiye'den giden öğretmenleri 'gerici zihniyet' olarak nitelendiren Özdemir, kullandığı dil ile kimin gerici olduğunu en net biçimde ortaya koymuş oldu.
TEMBEL BİR ÖĞRENCİYDİM
Öğretmenlerin öğrenciler üzerinde etkisinin önemli olduğuna değinen Özdemir, kendisinin okul sıralarındayken göçmen kökenli tembel bir öğrenci olduğunu ve "öğretmenimin çabası olmasaydı bugünkü kariyerime ulaşamazdım" dedi. Kendi okul yıllarını anlatan Özdemir, "Öğleden sonra gittiğim Türkçe dersinde öğretmen özellikle de din ve devlet konusunda fazla soru sorulmamasını isterdi. Halbuki çocuklar istedikleri kadar soru sorabilmelidirler" diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 508 öğretmen özel izinle Almanya'da eğitim verirken, camilerde görev yapmak üzere Türkiye tarafından görevlendirilen yaklaşık 1000 din görevlisi bulunuyor.

YENİ ŞAFAK

Kısırlık, migren, kadınların yüzündeki aşırı tüylenme, sigara tiryakiliği ve aksan farklılığı gibi sağlık sorunlarını öğretmen olmaya engel şartlar arasında sayan yönetmelik eleştiriler üzerine gözden geçirilecek . Reformcu kanada yakınlığıyla bilinen İtimat gazetesine konuşan İran Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Planlama Daire Başkanı İsfendiyar Çaharbend, eleştirilere maruz kalan "öğretmen adaylarında aranacak şartlar" yönetmeliğinin henüz taslak aşamasında olduğunu ve yeniden düzenleneceğini belirtti. İran medyası, yeni yönetmeliğin bazı üniversitelerin eğitim ve öğretmen yetiştirme fakültelerine sunulduğunu aktarırken, Çaharbend, içerikteki özellikle kadınlara yönelik şartların tamamen kaldırıldığını ancak öğretmenliğe engel birtakım sağlık sorunlarının yeni düzenlemede de muhafaza edileceğini söyledi.

Çaharbend, yönetmelik üzerindeki çalışmanın iki yıl önce başladığını ve henüz son halini almadığını sözlerine ekledi. Basına yansıdıktan sonra başta sosyal medya olmak üzere, birçok platformda eleştirilen yönetmelikte, "kısırlık, kadınlarda yüzdeki aşırı tüylenme, şekersiz diyabet hastalığı, migren, guatr, sigara tiryakiliği, bacağın 10 santimetre üzerinde kısa olduğu özürlülük ve ilkokul öğretmenleri için kalıcı aksan farklılığı gibi sağlık sorunları, öğretmen olmaya engel durumlar arasında yer alıyor. Yeni öğretmen adaylarında aranacak şartların kadınlara yönelik bölümünde ayrıca, yüzde aşırı tüylenme, erken veya geç ergenlik, rahim ameliyatı geçmişine sahip olmak yer alırken, yönetmelikteki, doğuştan gelen ve doğal hareket kabiliyetini kısıtlayan omurga bozuklukları, deride kimyasal maddelere karşı aşırı hassasiyet ve görünüş bozukluklarına yol açan nörolojik rahatsızlıklar da dikkati çeken diğer şartlar arasında bulunuyor.  AA
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Öğretmenlerin 2018 - 2019 sınav görevi ücretleri
Destekleme ve yetiştirme kursu açma tarihleri belli oldu
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları