Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı, Büyük Müzik İnsanı Ahmet Adnan Saygun Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk devlet sanatçısı, Türk Müziği Bilimcisi ve besteci Ahmet Adnan Saygun, 28. ölüm yıldönümünde kabri başında yakınları ve bağışçısı olduğu Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından anıldı.

09 Ocak 2019 - 12:33

Türk Beşleri arasında yer alan, Klasik Batı Müziği’ne sayısız eserler kazandıran, evrensel kültüre, sanata, eşsiz hizmet ve katkılarda bulunan Ahmet Adnan Saygun ve eşi Nilüfer Saygun bağışçısı oldukları Türk Eğitim Vakfı yönetimi ve yakın dostları tarafından ölüm yıldönümü olan 6 Ocak günü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda anıldı.

 

Anma törenine TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV bursiyerleri ve Saygun’un yakınları katıldı. İki dönem Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliğini üstlenen Merhum Ahmet Adnan Saygun’un adına verilen burs fonundan bugüne kadar 175 eğitim bursu sağlandı.

 

Anma töreninde konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, "Türk Eğitim Vakfı bu yıl kuruluşunun 52. yılında ve kuruluşundan bu yana Türk eğitimine ve Türk gencine hizmet etmektedir. Vakfımızın bu yolculuğunda çalışmalarımıza katılarak varlığımızı anlamlı ve sürekli kılan hayırseverlerimiz olmuştur. Şu ana kadar Vakfımıza vasiyet ve hibe yoluyla 1.500’e yakın bağışçımız mal varlıklarını emanet etmişlerdir. Aramızda olanlar ve hakkın rahmetine kavuşmuş olanların yakınlarıyla manevi bağımızı devam ettiriyoruz. Bağışçılarımız arasında kamuoyu tarafından tanınan kıymetli isimler var. Toplumumuzun tarihinde ve belleğinde önemli izler bırakmış Merhum Ahmet Adnan Saygun ve Ailesi bunlardan biridir. Saygun gibi değerli bağışçılarımızın sadece evlatlarımıza sağladıkları destek konusunda değil kamuya örnek olmaları bakımından hatırlanmaları ve hatırlatılması önemlidir. Bu sebeple TEV Ailesi olarak anma günlerini hassasiyetle düzenliyor, kendimize borç biliyoruz. Ahmet Adnan Saygun 28 sene evvel aramızdan ayrıldı, bütün hayatı boyunca önemli ilklere adım atmış değerli bir büyüğümüzdü. Cumhuriyet tarihimizin ilk devlet sanatçısı ünvanını almış, ilk Türk operasının bestecisi olmuştur. Kendisi aynı zamanda iki dönem Vakfımızın Mütevelli Heyeti Üyeliğini yapmıştır. Türk sosyal hayatında ne kadar önemli olduğunu sizlerin takdirine bırakıyorum. Ahmet Adnan Saygun’a, değerli eşine ve ailesine Türk Eğitim Vakfı ailesi adına Allah’tan rahmet diliyorum.’’ Dedi.

 

Yaptığı konuşmada törene katılan bursiyerlere seslenerek önemli mesajlar veren Yırcalı‘’Bağışçılarımız sizlere yeni birer kapı açabilmek, eğitimlerinizde sizi daha ileriye taşımak için maddi ve manevi desteklerini vermişlerdir. Yalnız sizlere sağladıkları destekleri değil eğitim hayatlarınızda ne kadar büyük fayda yarattıklarını anlatmak, yüce davranışlarına vefa borcumuzu göstermek için bugün bir aradayız. Ahmet Adnan Saygun, Türk kültür ve sanatına önemli eserler bırakmış, bugünün önde gelen sanatçılarını da ilham vermiş oratoryolara imza atmıştır. Yunus Emre oratoryosu bugün hep beraber dinlediğimiz ve Batı’da gördüğümüz önemli eserler arasına girmiştir. Adnan Bey'in önemli varlığı, doğu ve batı sentezini müzik alanında birleştirmesi bu müzik köprüsünü kurmasıdır. Batı müziğinin çoksesli diliyle eserlerini bugün tüm dünyaya aktaran bu büyük bestecinin değerlerini anlamak hepimizin vazifesidir. Tüm yaşamını büyük eserlere giden yolları aramaya adamış bu büyük müzik insanın hayat hikayesi size de rehber ve ilham olsun’’ diyerek sözlerine devam etti.

 

 

Törene katılan Ahmet Adnan Saygun’un yakın dostlarından Emekli Öğretim Üyesi Prof. Özer. Sezgin Saygun ile baba-oğul gibi olduklarını söyleyerek anılarını paylaştı, ‘’Adnan Bey’i 1951 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’na girdiğim zaman tanıdım. Keman bölümündeydim, Adnan Saygun hocamız da konservatuvarın kurucularından ve kompozisyon hocamızdı. 1957-58 yıllarında benim de içinde olduğum koronun hocalığını yaptı. Hayatımda ilk defa ikmale kaldım o da Adnan Saygun’nun koro dersiydi. Daha sonra anlaşılmıştı ki, beni başka biriyle karıştırmış. O andaki hoş sohbetimizi hiç unutmam. Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni ve Opera orkestrasında ve Cemal Reşit’in uzun yıllar yönetmiş olduğu, kurduğu orkestrada çalıştım. 1972’de personel kanunu çıktıktan sonra İstanbul’a tayinim çıktı. Bu arada Adnan Bey konservatuvarda hocalık yapıyordu. Hem onun eserlerini çaldırmak hem de provalarda bulunması açısından birlikteliğimiz oldu. İstanbul televizyonunda çok sesli müzik alanındaki ilk programımı 6 Ekim 1986’da Adnan Saygun hocamla birlikte yaptık. Cemal Reşit Rey’i konuşmuştuk kendisiyle. Konservatuar müdürlüğüm sırasında Adnan hocayla hep beraberdik bu aşamada baba oğul gibi olduk. Bir rahatsızlığım oldu hiç unutmam beni okuldan aldı arabasıyla hastaneye götürdü dışarıda beni saatlerce bekledi. Daha sonra yıllarca baba-oğul gibi yaşadık. Hatırladığım, hatırlayamadığım onlarca anımız var. Adnan Saygun Türkiye’nin büyük bir değeridir. Türk Eğitim Vakfı’nın bu değere sahip çıkması onur vericidir, bu kabir ve anma sizin eserinizdir. Vakfa teşekkür ediyorum. Hocamın vefatından sonra yapılmış en büyük eser bu anmalar ve burada bulunan pırıl pırıl çocuklarımızdır’’ Dedi.

 

Vasiyeti ile TEV’e bağışta bulunan bestecinin adı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan gençlere verilen burs desteği ile yaşamaya devam edecek.

Bu haber 451 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort