Türk Eğitim Sistemi ile İlgili İlber Ortaylı'dan Açıklamalar

Geçtiğimiz günlerde yapılan Eğitimde Gelecek Konferansı’na katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı eğitim sistemine sert eleştiriler yaptı. ‘’Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değil’’ diyen Prof. Dr. Ortaylı gelecek ile ilgili kaygılarının olduğunu dile getirdi.

 Türk Eğitim Sistemi ile İlgili İlber Ortaylı'dan Açıklamalar
04 Kasım 2019 - 17:40 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 18:20

Birçok eğitim fakültesi dekanı, akademisyenler ve öğretmenler Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Eğitim Gelecek Konferansı EKG19’da buluştu. Boğaz içi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ile MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta Prof. Dr. İlber Ortaylı ‘’Geçmişten Geleceğe Eğitim Politikaları’’ konulu bir sunum ile katıldı. Sunum ise şöyle başladı;

Köy Enstitülerini DP Değil CHP Kapattı.

Köy Enstitüleri Modelini Bulgaristan’dan kendisi de Rumeli göçmeni olan Tonguç Bey getirdi. İlk milliyetçi gazete Bulgarlar tarafından İzmir’de çıkarıldı. Köy Enstitüleri sistemi Alman ortaöğretim yapısına benziyordu. Ama aksine komünist tarzı değildi. Köy Enstitülerini kapatan Demokrat Parti değil Cumhuriyet Halk Partisidir. CHP ve DP birbirlerine çok yabancı sayılmaz aynı torbadan çıkmış.

Köy Enstitülerinde yetişen sola yakın güvenilir, dürüst cumhuriyetçi hocalarımızda vardı. Onların içerisinde yetişen bir Türk Dili Edebiyatı muallimimiz Türkan Hanımdı. Dünyada birçok ülkede yetişen profesörler, öğretmenler, hocalar gördüm. Bu duruma bende dahilim ama Türkan Hanım gibisini görmedim. Bütün bilgi birikimini insan olarak, pedagog olarak çocuklara aşılama bakımından da daha iyisini görmedim.

Milliyetçilik Yapmıyorum, Cehaletin Karşısındayım

Türkiye’de ki eğitim mantığında ise ‘idealist öğretmen’ yapısı var. ‘Öldürülecek dahi olsam, gidip Türkçe öğreteceğim’ gibi bakılıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin öğretmenleri Doğu’daki çocuklara Türkçe öğretmeyi bir insanlık vazifesi olarak düşündüler. Milliyetçilik yapmıyorum Cehaletin karşısındayım sözlerini de dile getirdi. Türkçe öğrenir, okur-yazar büyük adam olur, köyünde bile hiç Türkçe konuşmayan çobanlar, köylü kadınlar olmaktan kurtulurlar gibi bir vatandaşlık eğiliminin sonucudur.

Eğitimi Devletin Elinden Alıp, Özel Şirketlere Vermeyin

Servet ödeyin demiyorum. Bu ıslahat bazılarının sandığı gibi 50 yıl gerektirmiyor. Aklı başında, inanmış bakanlık kadrolarıyla bu iş birkaç senede düzelebilir. Hatta kurulan iyi bir lise ile başlanmalıdır. Eğitimi, devletin elinden alıp, özel şirketlere vermeyin.

 

 

 

Bu haber 1279 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum