Türk Eğitim Sen'in hukuk mücadelesi devam ediyor

Türk Eğitim Senin görevden alınan müdürlerle ilgili MEB'e Karşı Hukuk Mücadelesi Devam Ediyor.

Türk Eğitim Sen'in hukuk mücadelesi devam ediyor
15 Nisan 2017 - 09:29

MEB'in 2014 yılında, görevde 4 yılını dolduran okul yöneticilerine yönelik değerlendirmesi sonucu görevden alınarak öğretmenliğe döndürülen 29 okul Müdürü için yargıya giden Türk Eğitim-Sen Tokat şubesi, mahkemelerden tekrar değerlendirilmeli kararı verilen 9 kişiden 1 kişinin yönetmelikteki kriterlere göre barajı aşması ile ilgili kararı tekrar mahkemeye taşıyacak.

Öğretmenliğe döndürülen okul müdürleri için Türk Eğifim-Sen'in hukuk mücadelesi sürüyor Eğitim Bakanlığı 2014 yılında 652 sayılı KHK eklenen 10. Madde ile bulunduğu görevde 4 yılını dolduran okul yöneticilerini çıkardığı yönetmelikle, yönetmelik içeriğine göre değerlendirmesi sonucu Türk Eğitim-Sen üyesi olan 26 okul müdürü, okul müdürlüğü görevinden alınarak öğretmenliğe döndürülmüştü.

Değerlendirmeyi adaletsiz buldukları gerekçesiyle yargıya taşıyan Türk Eğitim-Sen Tokat Şubesinin hukuk mücadelesinde son gelişmeyi Şube Başkanı Hakan Akkaya anlattı. Mahkemelerin 3 kez tekrar adaletli değerlendirme yapılmasını istediğini ve Danıştay idari Dava Daireleri Kurulu'nun tekrar değerlendirme yapılmasını istediğini hatırlatan Akkaya, mahkemelerden tekrar değerlendirilmeli kararı verilen 9 kişiden 1 kişinin yönetmelikteki kriterlere göre barajı aşması kararına "Yenikapı ruhunun, adaletin değerlendiricilerin bakış açısıyla devam etmediği kanısı bizde hasıl olmuştur" diyerek konuyu tekrar mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.
Öğretmenliğe döndürülen okul müdürleri davası

YENİDEN MAHKEMELİK

MEB'in 2014 yılında bulunduğu görevde 4 yılını dolduran okul yöneticilerine yönelik değerlendirmesi sonucu görevden alınarak öğretmenliğe döndürülen 29 okul Müdürü için yargıya giden Türk Eğitim-Sen Tokat şubesi, mahkemelerden tekrar değerlendirilmeli kararı verilen 9 kişiden 1 kişinin yönetmelikteki kriterlere göre barajı aşması ile ilgili kararı tekrar mahkemeye taşıyacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında 652 sayılı KHK eklenen 10. Madde ile bulunduğu görevde 4 yılını dolduran okul yöneticilerini çıkardığı yönetmelikle, yönetmelik içeriğine göre değerlendirmesi sonucu Türk Eğitim-Sen üyesi olan 26 okul müdürü, okul müdürlüğü görevinden alınarak öğretmenliğe döndürülmüştü. Değerlendirmeyi adaletsiz buldukları gerekçesiyle yargıya taşıyan Türk Eğitim-Sen Tokat Şubesi dün bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, sonrasında yaşanan süreci anlatarak Mahkemelerin 3 kez tekrar adaletli değerlendirme yapılmasını istediğini ve Danıştay idari Dava Daireleri Kurulu'nun tekrar değerlendirme yapılmasını istediğini hatırlattı
.
9 ÖĞRETMENDEN SADECE 1i BARAJI AŞABİLDİ

Yalçın: 16 Nisan’da İstiklal Mührümüzü Vuracağız

Görevden alınan eski müdürlerden 2' sinin bu değerlendirmeyi haksız bularak emekli olduğunu, 1 kişi vefat ettiğini, diğerlerinin ise öğretmen olarak eğitim hizmetine devam ettiğini söyleyen Hakan Akkaya, şu açıklamayı yaptı: "Yapılan değerlendirme 2014 yılının Mart ayında olmuş ve barajı geçemeyen okul müdürü arkadaşlarımız 2014 yılı Eylül ayı içerisinde görevlerinden ayrılmışlar ve okullarda öğretmen olarak görevlendirilmişlerdir.

Yönetmelik içeriğine binaen yapılan değerlendirmeyi adaletsiz bulmuş ve mahkemelere taşımıştık. Mahkemeler 3 kez tekrar adaletli değerlendirme yapılmasını istemiş ve Danıştay idari dava daireleri kurulu tekrar değerlendirme yapılmasını istemiştir. Ülkemizin badirelerden geçtiği zaman dilimi sürecinde Yenikapı ruhunun ışığının adalet çerçevesinde ülkeyi aydınlatmasını bekliyorduk. Ama geçtiğimiz yılın son ayında çıkan son mahkeme kararına binaen yönetmelik gereğince geçtiğimiz ay yapılan değerlendirme neticesinde mahkemelerden tekrar değerlendirilmeli kararı verilen 9 arkadaşımızla ilgili ne yazık ki diyoruz sadece 1 kişi yönetmelikteki kriterlere göre barajı aşabilmiştir. Yenikapı ruhunun, adaletin değerlendiricilerin bakış açısıyla devam etmediği kanısı bizde hasıl olmuştur ve Danıştay idari dava daireleri kararındaki değerlendiricilerin kriterlerinin tekrar gözden geçirilmesi ve bu değerlendirmeyi kabul etmediğimizi anayasal hak olarak tekrar mahkemeye gideceğimizi sizlerle paylaşıyoruz.
TOKAT HABER

Bu haber 2465 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort