Tüm öğretmenlere yaz tatili ödevi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 1 milyonun üzerinde öğretmene, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı için yaz tatili boyunca okumaları, izlemeleri ve eleştirel bir gözle tartışmaları için farklı kesimlerin görüşünün de alındığı 37 kitap ve 30 sinema filmi önerildi. MEB yetkilileri:"Mesleki çalışmalar kapsamındaki faaliyetler ve önerilen kitap ve film listesi ile araştırmacı ve lider öğretmen vizyonu için öğretmenlere katkı sunulması hedefleniyor."

21 Haziran 2017 - 13:53 - Güncelleme: 21 Haziran 2017 - 14:32

 Bakanlık  tarafından, geçen yıl başlatılan aday öğretmen yetiştirme eğitimi kapsamında,  öğretmenlere yönelik film ve kitap listelerinden oluşan bir program  hazırlanmıştı.


Bakanlıkça, bu yıl, görevde bulunan 1 milyonu aşkın öğretmenin kişisel  ve mesleki gelişimlerine katkı için, yaz dönemi boyunca yapabilecekleri  etkinliklere ilişkin özel bir çalışma yürütüldü.

Öğretmenlere sene sonu mesleki çalışmalarına ilişkin oluşturulan  program çerçevesinde, Oğuz Atay'ın "Bir Bilim Adamının Romanı", I. Illich'in  "Okulsuz Toplum'', Sezai Karakoç'un "Hızır'la Kırk Saat", T. Leitch'in  ''Wikipedia U: Dijital Çağda Bilgi, Otorite ve Liberal Eğitim'', Nurettin  Topçu'nun "Türkiye'nin Maarif Davası", J. J. Rousseau'nun "Emile", Rasim  Özdenören'in ''Kafa Karıştıran Kelimeler'', Kemal Tahir'in ''Bozkırdaki  Çekirdek'', Mitat Enç'in ''Bitmeyen Gece'' isimli kitaplarının da aralarında  bulunduğu, roman, şiir, felsefe, tarih  ve deneme türlerden oluşan 37 kitaplık  bir liste önerildi.

Bakanlığın iki haftalık mesleki çalışmalar programı kapsamında, dünya  çapında liderlere yol gösteren kitap olarak bilinen Stephen R. Covey'in "Etkili  İnsanların 7 Alışkanlığı" isimli kitaba "kişisel ve mesleki gelişim  önceliklerinin belirlenmesi" altında özel bir başlık açıldı.

İlk basımı 1996'da yapılan kitapta, Harvard Üniversitesi mezunu  Covey'e ilişkin, "Yüzlerce çok uluslu şirketin yanı sıra ABD Başkanına da  danışmanlık yapıyor." değerlendirmesi yer alıyor.

Kitapta, Covey'in etkili insanlar için belirlediği 7 ilke , "proaktif  ol", "sonunu düşünerek işe başla", "önemli işlere öncelik ver", ''kazan/kazan  diye düşün'', "önce anlamaya çalış, sonra anlaşılmaya", "sinerji yarat" ve  "baltanı bile" şeklinde sıralanıyor.

Covey, etkili iletişim için "proaktif olmak" söylemi ile bazı şeylerin  olması için hem inisiyatifin hem de sorumluluk almanın önemine işaret ederken,  "baltanı bile" söylemi ile de en değerli varlığın kendini korumak ve geliştirmek  olduğuna dikkati çekiyor.

Bakanlık yetkilileri, "Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı" ve benzeri  kitapların okunup tartışılarak, her öğretmenin kendi kişisel ve mesleki gelişim  önceliklerinin belirlenmesini istedi.

Eğitim ve öğretmenlikle ilgili farklı ülke tecrübelerini yansıtan  yerli ve yabancı yazarların kitaplarının yer aldığı eserlerin incelenerek,  bireysel yaz okuma listesinin oluşturulması da öğretmenlerden istenirken, örnek  kitap ve film listelerinin mesleki çalışmalar süresince tartışma ortamı içinde  eleştirel gözle bakılması talep edildi.

Öğretmenlere sinemaya yolculuk önerisi

Bakanlık ayrıca, öğretmenlerden, 30 sinema filmi ve belgeselin yanı  sıra kendi belirledikleri eğitimle ilgili filmleri de yaz boyunca izleyerek,  mesleki gelişimlerine ilişkin eğitim vizyonlarını oluşturmalarını istedi.

Öğretmenlere önerilen filmler arasında, ''Asya'nın Kandilleri'' ve  ''Batıya Doğru Akan Nehir'' belgesellerinin yanısıra "3 Idiots", "AmericanTeacher", "Billy Elliot", "Can Dostum", "Canım Öğretmenim / Monsieur  Lazhar", "İki Dil Bir Bavul", ''Kara Tahta'', "Ölü Ozanlar Derneği", "Kör Nokta",  "Patch Adams" ve "Yerdeki Yıldızlar" gibi filmler yer alıyor.

Bakanlık öğretmenlerden bu çalışmalar vesilesiyle kendi alanlarına  ilişkin ulusal ve uluslararası literatürü takip etmeyi alışkanlık haline  getirmelerini ve Bakanlıkça yayınlanan akademik nitelikteki ''Milli Eğitim''  dergisini de incelemeleri önerisinde bulundu.

MEB yetkilileri, ''Bu tür etkinliklerle araştırmacı, lider ve  yansıtıcı  öğretmen özelliklerine sahip bireyler olarak mesleklerini sürdürmeleri  için öğretmenlerimize katkı sunmayı hedefliyoruz. Covey'in kitabında da çok iyi  bir şekilde vurgulandığı gibi öğretmenlerimizin kişisel değişim konusunda da  liderlik vasıflarının geliştirilmesini arzuluyoruz. Önerdiğimiz etkinlik ve  listeler sınırlayıcı olmayıp bu tür faaliyetler için yol gösterici niteliktedir.  Önemli olan öğretmenlerimizin kendi çalışma şartları ve bireysel ihtiyaçları  doğrultusunda faaliyetler planlayıp bunları uygulamalarıdır." değerlendirmesini  yaptı.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"