Tüm Öğretmenler Aynı Statüde Yer Almalı

Okullarda öğretmen statüsü konusu her geçen gün daha fazla önem kazanmaya başlıyor. Özellikle ücretli ve sözleşmeli öğretmen artışı ile beraber öğretmen statüleri konusu daha fazla gündeme gelmeye başladı.

Tüm Öğretmenler Aynı Statüde Yer Almalı
04 Aralık 2019 - 14:09
Resmi kurumlarda sözleşmeli öğretmenlik yapan öğretmen sayısı diğer tüm öğretmenlere göre yüzde 4,4’tü. Bu rakam 2017- 2018 verileri ile elde edildi. Zaman dilimi 2018-2019 olduğunda ise resmi kurumlarda görev yapan tüm öğretmen sayılarının yüzde 7.7’si sözleşmeli öğretmen oldu. Toplam ücretli öğretmen sayısı ise tahminen 92 bin olarak belirtiliyor

Raporlar öğretmenler Aynı Statüde Olmalı Diyor
Eğitim Reformu Girişimi tarafından hazırlanan Eğitim izleme raporu, öğretmenlerin statüsü ile ilgili bir madde ortaya koydu. Dosyada yer alan konu öğretmenlerin eşit statüde olduğunu bildiriyordu. Öğretmen yeterliliklerine sahip olmayan kimsenin öğretmen olarak görev yapmadığı bir düzenlemenin gerekli olduğu da dosyada yer aldı.  Bunun yanı sıra dosyada hiçbir sınıfın öğretmensiz kalmama güvencesinin de bulunması gerektiği yer aldı.

Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı Yüksek
Raporda öğretmen başına düşen öğrenci sayısına ilişkin bölüm de yer aldı. Öğrenci sayısının en fazla olduğu illerden biri de Şanlıurfa ve Gaziantep oldu. Bu illerde ilkokul kademesinde her bir öğretmene 23 öğrenci düşüyor. Ortaokul kademesinde ise 20 öğrenci düşüyor. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı illere göre olduğu gibi program türlerine göre de değişiklik gösteriyor.

Bu haber 812 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum