TİKA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Herat Ofisi, Afganistan'da 70'den fazla Heratlı gencin katıldığı şiir ve makale yarışması düzenledi.

TİKA Herat Ofisi Koordinatörü Arafat Deniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TİKA'nın kültürel faaliyetlere önem verdiğini belirterek, Yaran-ı Şeffaf Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği işbirliği ile "Gençlerin Gözünden Kalkınma Konulu Şiir ve Makale Yarışması" adlı bir kültürel faaliyet gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Çanakkale'de 18 düzensiz göçmen yakalandı Çanakkale'de 18 düzensiz göçmen yakalandı

Deniz, Türkçe, Farsça, Peştuca, Özbekçe ve Türkmen Türkçesiyle kabul edilen eserleri akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirdiğini ve her iki kategoride ilk üçe girenlere de sertifika ve ödül verildiğini aktardı.

Ödül törenine Türkiye'nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan ile çok sayıda Heratlı akademisyen ve gencin katıldığını belirten Deniz, birincilere dizüstü bilgisayar, ikincilere tablet ve üçüncülere de akıllı telefon takdim edildiğini söyledi.

Heratlı gençlerin etkinlikten memnun kaldığını anlatan Deniz, "Herat eğitim ve kültür açısından potansiyeli olan bir şehir. Ancak halihazırda sosyal ve kültürel durgunluğa karşı gençleri teşvik etmek ve ülkenin sorunlarını üzerine düşünmelerini desteklemek gerekiyor. Bu nedenle kalkınma konulu şiir ve makale yarışması düzenledik. Yarışmamıza olan ilgi de ümit verici." dedi.

Deniz, eserlerin kitap haline getirilip davetlilere dağıtıldığını sözlerine ekledi.

Yarışmaya 70'den fazla Heratlı genç katıldı.