erkek protez saçthemeforest temaları

Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları Öğretim Görevlisi Olabilecek Mi?

Bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Yükseköğretim Kurumu’nun yönetmelik değişikliğine giderek tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrolarına atanabileceklerini iddia ediyor. Konu ile ilgili tüm detaylar…

Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları Öğretim Görevlisi Olabilecek Mi?
09 Ekim 2019 - 13:36

3 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ‘’Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’’ ile birlikte tüm tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrolarına atanmasının önünün açıldığı iddiası kesinlikle doğruyu yansıtmamaktadır.

Yapılan değişiklik sadece ‘’Meslek Yüksek Okullarının Kadrolarına’’ atanmak isteyenler için 14 Mart 2016 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans eğitimine başlamış ve Kasım 2018 tarihinden önce programdan mezun olan kişileri kapsamaktadır.

İddia konusu olan yönetmeliğin ilgili maddesine daha önce bir kişi dava açmış ve Danıştay’da yönetmeliğin ilgili maddesi ile ilgili kısmen yürütülmesinin durdurulması kararını vermiştir. Sonuç olarak ta, Yükseköğretim Kurumu Danıştay’ın verdiği karar sonrasında yönetmelikte değişiklik yapmış ve yeni durumu tanımlamıştır. Ayrıca söz konusu durum her fakülte için geçerli değildir. Sosyal medya kullanıcıları tarafından yapılan paylaşımlarda kökten bir değişiklik olarak algılanmıştır.

Yönetmelikteki ‘’Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadroları’’ ile kastedilen ‘’Araştırma Görevlileri’’ dir. 

Bu haber 940 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort