Tesla, 2019'da önceki iki yıla göre daha fazla araba sattı

Tesla, Cuma sabahı web sitesinde yayınlanan rakamlara göre, 2019 yılında şirket için yeni bir rekor olan 367.500 otomobil sattı.

Tesla, 2019'da önceki iki yıla göre daha fazla araba sattı
06 Ocak 2020 - 00:46 - Güncelleme: 06 Ocak 2020 - 00:55

Tesla, Cuma sabahı web sitesinde yayınlanan rakamlara göre, 2019 yılında şirket için yeni bir rekor olan 367.500 otomobil sattı. Şirketin 2019'un başında sunduğu 360.000 ila 400.000 aracın teslim ettiği tahminin alt ucunda olsa da, Silikon Vadisi otomobil üreticisi 2019'da hala önceki iki yılda bir araya geldiğinden daha fazla araba sattı. Model 3 sedanın popülaritesi.

Yeni teslimat kaydı, Tesla için bir afiş yılı olan şeyin sınırlanmasına yardımcı oluyor. Şirket, Mart ayında Model Y kompakt SUV kırma kapağı ve Kasım ayında ortaya çıkan, kutuplaşan ve mem layık Cybertruck'un ortaya çıktığı iki yeni prototipi tanıttı. Tesla ayrıca, Çin'de resmi olarak açılan bir fabrikasına da imza attı ve otomobil üreticisini ülkede ilerleyen yerel olarak Model 3'leri yapmak ve satmak için kurdu, bu da şirketin ördek nakliye masraflarına ve ithalat vergilerine yardımcı olacak.

Bunların hepsi 2019'a kadar sert bir başlangıca rağmen oldu. Tesla, ilk çeyrekte 702 milyon $ zararla başladı, 2010'da halka açık bir şirket haline gelmesinden bu yana en kötü dördüncü üç aylık kaybı. Modelin teslimatları 3, 2018'in sonundan itibaren, CEO Elon Musk'un Tesla'nın Avrupa ve Çin'deki otomobil için potansiyel olarak büyük iki yeni pazara odaklanma sürecinde olduğu gerçeğine atfettiği önemli ölçüde düştü. Musk, yılın başlarında, bu pazarlardaki yüksek hacimli Model 3'ün teslimatlarını hızlandırmanın “şimdiye kadar gördüğü en zor lojistik sorunu” olduğunu söyledi.

Tesla 2019'a kaba bir şekilde başladı, ancak yılı bitirdi strong

Şirket ayları, arabalarına olan talebin düştüğü anlatısına karşı savaştı ve sonuç olarak Tesla'nın hisse senedi fiyatı yılın ilk yarısında sürekli olarak hisse başına 180 doların altına düştü - üç yıldaki en düşük puan . Ancak şirket, büyük bir şekilde toparlandı, yılı tüm zamanların en yüksek hisse senedi fiyatıyla bitirdi ve hisse başına 400 $ 'ın üzerinde 2020 işlem gördü.

Tesla, 2019'un dördüncü çeyreğinde büyük ölçüde toparlandı, tek başına 92.550 Model 3 ve toplamda 112.000 araç (2017'nin tamamında sunduğundan daha fazla) sağladı. Bu noktada pratik bir gelenek olduğu gibi, şirket çeyrek sonunda rekoru kırmak için mümkün olduğunca çok araba almak için büyük bir itiş yaptı, Musk, şirketin Yılbaşı gecesi Kaliforniya'daki ana fabrikasında bile görünüyordu. Tesla'nın Çin'de yerel olarak üretilen Model 3'leri de teslim etmeye başlamadan önce hepsi bu oldu, bu da şirketin 2020'de satışlarını artırması için büyük bir fırsattı. Çin en büyük pazar dünyadaki elektrikli araçlar için ve bu yıl soğumasına rağmen, Tesla'nın Musk'ın her zaman aç olduğu büyüme hızını sürdürmesine yardımcı olabilir. Şirket, Cuma günü Çin yapımı Model 3'teki fiyatları, ilk teslimat partisinden önce (çalışanların ötesinde) bile indirdi. Bu, ülkedeki satışların artmasına yardımcı olabilir, ancak Tesla'nın Çin'de satış yapmak için kaç tane yerel olarak üretildiğine bağlı olarak kar pahasına gelebilir.

Tesla'nın kârlılıkla ilgili sorularla karşılaşmaya devam etmesi muhtemel yeni satış rekoru. Şirket, halka açık bir şirket olarak on yılında sadece bir avuç kârlı mahalleye döndü. En son 2019'un üçüncü çeyreğiydi, ancak bu büyük ölçüde şirketin istediği zaman gelir olarak tanıyabileceği düzenleyici kredi satışlarından kaynaklandı. Musk, son birkaç yılda Tesla'yı sürekli karlı bir şirket haline getirmeyi umduğunu söyledi. Ancak diğer dostum Jeff Bezos'un Amazon ile yaptığı gibi, büyüme adına karlılığı feda etmeye istekli olduğu da kanıtlandı.

Bu haber 782 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum