Terzi....

Zalimin elbisesini diken terzi bizzat zalim oluyorsa, Yusuf (a.s.) Müslüman olmayan kralın yanında görev alması neden caizdir?

14 Eylül 2018 - 12:17 - Güncelleme: 01 Aralık 2018 - 12:11

 Terzinin biri, âlime: “Ben zalimlerin elbisesini dikiyorum. Acaba ben Kasas Suresi’nin 17. ayeti gereği zalimlere yardım edenlerden olur muyum?” diye sorar. Alim şöyle cevap verir: “Hayır sen zalimlere yardım eden değilsin. Bilakis sana iğne satanlar zalimlere yardım edenlerdir. Sen ise bizzat zalim olmuşsun.” diye cevap verir. (Alusi, Ruhu’l-Meanî 20/49)


Cevap
Değerli kardeşimiz,

Hükmünüze dayanak kıldığı ayetin öncesi ile birlikte meali şöyledir:

“Musa, ahalisinin fark edemeyeceği bir vakitte şehre girdi. Orada, biri kendi halkından, diğeri düşman taraftan olan iki adamın birbirleriyle kavga ettiğini gördü. Kendi halkından olan kişi, düşman taraftan olana karşı ondan yardım istedi. Bunun üzerine Mûsâ ötekine bir yumruk vurup ölümüne sebep oldu; sonra şöyle dedi: “Bu şeytanın işidir; o gerçekten ayartıcı ve apaçık bir düşman!/ Rabbim! Doğrusu kendime zulmettim; beni bağışla!” Allah da onu bağışladı. Çünkü O, gerçekten çok bağışlayıcı ve çok esirgeyicidir. /Mûsâ, “Rabbim! Bana lutfettiğin nimetler hakkı için suçlulara asla arka çıkmayacağım” dedi.”  (Kasas: 28/16-17)

Bu haber 2017 defa okunmuştur.