Terörü çocuklara nasıl anlatmalıyız?

Son günlerde yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili ailelere uyarılarda bulunan uzmanlara göre, 5 yaşından itibaren onlarla şiddet olayları ve nedenleri konuşulabilir. Bu hem onları doğru bilgilendirmek, hem de sorularına yanıt vermek açısından önemli. Ancak bu ortamda onların kendilerini güvende hissetmeleri için rutin hayatın devam etmesi gerekiyor. Yani çocukların okula gitmesi, oyun oynayıp kitap okumasının sağlanması lazım.

25 Aralık 2016 - 00:38

Son günlerde yaşanan terör eylemleri nedeniyle, ülke olarak zor günler yaşıyoruz. Çocuklar da bu olaylardan, yetişkinler kadar olumsuz etkileniyor. Yaş özelliği, aile ortamı ve çevresel faktörler çocukların yaşananlardan farklı şekillerde etkilenmelerine sebep oluyor. Uzmanlara göre, her konuda olduğu gibi bu konuda da çocuklar büyüklerini örnek alıyorlar. Kaygılı günlerin yaşandığı bu zamanlarda çocukları göz ardı etmemek gerekiyor. Peki onların ruh sağlığını şiddetin etkilerinden nasıl koruyabiliriz? Bu konuda MEF Okulları Rehberlik servisinin ailelere bazı önerileri var:

- Toplumu etkileyen olaylarda anne babalar, alarm durumuna geçerek doğal bir içgüdüyle çocuklarını olaylardan izole ederler. Bu doğal bir tepki. Ancak, çocuklara ilk ağızdan bilgi vermek, hem doğru öğrenmesi, hem de sorularına yanıt verebilme açısından çok önemli.

- Herhangi bir olumsuz haberi çocuğun yanında aldığımızda sakinliğimizi korumaya özen göstermeliyiz. Onlar iyi gözlemcidirler ve bizi referans alırlar. Eğer çocuk sizin üzgün ve endişeli olduğunuzu fark ederse, şu anda haberlere çok üzüldüğünüzü ama yakında iyi olacağınızı söyleyebilirsiniz.

- Çocukları son günlerde yaşanan olaylarla ilgili doğru bilgilendirmeliyiz. Tabi ki basit ve anlayabilecekleri bir dille... Çocukların çevrelerinde olup biteni anlamaları gerekiyor. Çünkü bir şeylerin ters gittiğini hissettiklerinde kimsenin bu konuda konuşmaması, çocuklarda daha olumsuz etki bırakır.

- Çocuklar bizimle aynı dünyada yaşıyor. Onları, olaylardan soyutlayamayız. Ancak bir filtre olmalı. Aile içi konuşmalarımızdan, televizyon, gazete ve internet gibi iletişim araçlarından gelen bilgi ve olumsuz görüntülerden çocukları korumalıyız.

- Olayları sorgulamaya ve algılamaya başladıkları için, 5 yaşından itibaren çocuklarla şiddet olayları ve nedenleri konuşulabilir.

- Çocuklarımızın bize sorduğu sorulara vereceğimiz cevaplar onun yaşlarının düzeyine uygun olmalıdır. Gereğinden fazla bilgi vermek daha da endişelenmelerine sebep olabilir.


- Kullandığımız dil sade ve açık olmalı.

- Çocuğun sorduğu her soruya yanıt veremeyebiliriz. Cevap veremediğimiz sorulara da “bilmiyorum” denilmeli.

- Aileyle birlikte zaman geçirmeye özen gösterilmeli. Akşam yemeklerinde birlikte olmaya ve paylaşımları artırmaya çalışın. Bu aileniz için rahatlatıcı ve güven verici olur ve güven duygusu beraberinde iyimserliği de getirir.

- Çocuğu dinleyin ve duygularına kulak verin. Beraber olunan zamanlarda duygu ve düşünce paylaşımları yapılmalı.

- Barıştan, şefkatten, iyilikten, umuttan konuşun.

- İyiliğe olan inançlarını ayakta tutmak için iyilik yapın ve anılarınızı paylaşın.

- Unutulmayın ki; çocukların kendilerini güvende hissetmelerinin en önemli yolu rutinleri sürdürmektir. Dünyada olaylar olur ama yine de çocuklar okula gider, yemeklerini yer, oyun oynar, kitap okurlar.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu