TEOG sınavı uyarısı yapıldı

Her yıl olduğu gibi bu sene de uzmanlar, aileler ve çocukları sınav kaygısı, stres, olumlu ve olumsuz davranışlar, sınavı etkileyen faktörler konusunda uyarıyor.

22 Kasım 2016 - 09:18 - Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 09:36

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamındaki ortak sınavlar 23-24 Kasım’da yapılacak. Her yıl olduğu gibi bu sene de uzmanlar, aileler ve çocukları sınav kaygısı, stres, olumlu ve olumsuz davranışlar, sınavı etkileyen faktörler konusunda uyarıyor.

TEOG ilk dönem sınavları için geri sayım başladı. Eğitim uzmanlarından 23-24 Kasım'daki TEOG sınavları öncesi son dakika uyarıları geldi: Ebeveynler daha anlayışlı olmalı! Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik 23-24 Kasım'da yapılacak merkezi ortak sınavlara 1 milyon 190 bin 826 öğrenci katılacak.

TEOG İÇİN GEREKLİ KAYNAKLARI ISKALAMAYIN

MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun internet sitesinden öğrencilerin sınavda sorumlu oldukları ünite, konu, edinim ve kazanımları gösteren “2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Merkezi Sistem Ortak Sınavları” çizelgesini indirin. Çizelgelerden birinci TEOG’da her dersle ilgili ünite, konu ve kazanımları tekrar etmek üzere öğrencinizle birlikte bir tekrar programı yapın.

TEOG GEÇEN YILLARDA ÇIKAN SORULAR ÖNEMLİ

Çocuğunuzu desteklemek için günde bir deneme sınavı araştırın. MEB’in internet sitesinde yayınlanan soruları ve geçmiş yılların TEOG sorularının çıktısını alıp çözmesi için hazırlayın.

KAYIGIYI ANLIYORLAR

Siz söyleseniz de söylemeseniz de çocuklarınız duyduğunuz kaygıyı anlıyor. Yaşadığınız kaygının nedenini çocuğunuzla paylaşın. Onun beni ancak “Başarılı olursam beni sevecekler” diye düşünmesine neden olmayın.

AİLELERLE EMPATİ KURUN

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak onun yaşadığı bir günü, bir haftayı ve gireceği sınav için yaptığı çalışmaları düşünürseniz, çocuğunuzun yaşadığı duyguları çok daha iyi anlarsınız. Böylece onunla daha etkili iletişim kurabilirsiniz.
Akşam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hattından 172 bin 953 kez giriş yapılan ByLock'u kullandığını reddetti
Hattından 172 bin 953 kez giriş yapılan ByLock'u kullandığını...
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...