Bakan Yusuf Tekin'den öğretmenlerin en çok merak ettiği konulardan olan öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılıp kaldırılmayacağı, alan değişikliği ve öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili sorulara açıklık getirdi. İşte Bakan Tekin'in açıklamaları ve haberin detayları:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bakanlık görevine gelmesinin ardından başlattığı ve uygulamaya devam ettiği "Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında Kastamonu'da düzenlenen programda öğretmenlerle bir araya geldi.

Bakan Yusuf Tekin, Kastamonu Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulunda öğretmenlerle gerçekleştirdiği buluşmada, her ay düzenli olarak yaptıkları Öğretmen Odası Buluşmaları sayesinde istişare kültürünü kurumsal hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu istişarelerdeki görüş ve öneriler doğrultusunda birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Tekin, eğitim öğretim süreçlerine ilişkin ihtiyaç duyulan her konuda sahanın asıl sesi olan öğretmenleri dinlemeye devam edeceklerini, hariçten gazel okuyanları muhatap almayacaklarını kaydetti.

Saha ziyaretlerinde bulundukları her ilde il eğitim değerlendirme toplantıları düzenlediklerini hatırlatan Bakan Tekin, bu konuda ilin yetkili organlarıyla yaptıkları istişare sonucunda ihtiyaç duyulan konularda gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Üniversitelerde Bilim Tarihi derslerine girecek olan öğretmen branşı belli oldu Üniversitelerde Bilim Tarihi derslerine girecek olan öğretmen branşı belli oldu

Mülakat iptal edilecek mi?

Öğretmen atamalarında mülakat konusuna değinen Bakan YusufTekin, şu an yürürlükte olan mevzuata göre mülakat yapmanın yasal bir zorunluluk olduğunu belirterek bazı çevrelerin öğretmen adaylarını popülist söylemlerle siyasi malzeme yaptıklarını söyledi, öğretmen adaylarının bu çevrelere pirim vermemeleri gerektiğini kaydetti.

Öğretmenlere alan değişikliği konusu

Tekin, alan değişikliğiyle ilgili bir soru üzerine ilkesel olarak alan değişikliğini doğru bulmadıklarını ancak bu konuda kimsenin hakkının yenmeyeceği bir formül üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Öğretmenlerin özlük hakları

Öğretmenlerin özlük haklarını daha da iyileştirmek için her türlü gayreti göstereceklerini belirten Bakan Yusuf Tekin, bundan önceki Öğretmen Odası Buluşmaları'nda olduğu gibi bundan sonra da öğretmenlerin talep ve beklentilerini yerine getirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Toplantıya katılan öğretmenler ise tek tek söz alarak eğitim alanındaki görüş, öneri ve beklentilerini aktardılar. Öğretmenler, söz konusu bu buluşmaların kendilerine verilen değerin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak bu uygulamanın devam etmesini arzuladıklarını ilettiler.