Tek kriterden ihraç edilenler göreve iade edilecekler

Fetö operasyonları sonucu görevden ihraç edilen onbinlerce öğretmen için göreve iade olanağı ortaya çıktı. Sorgulamalar neticesinde ByLock kullanımının örgüte kesin kayıt olarak kabul edilmesi nedeni ile bu sistemi kullananlar hariç, tek kriterden görevden atılan öğretmenler ve diğer kamu personeli hükumet tarafından çıkartılacak yeni KHK ile görevlerine iade edilecekler.

13 Kasım 2016 - 23:13

Göreve iadelerde kriterlere bakılacak. Sadece Bankasya'ya para yatıranlar, sadece sendika üyeliğinden atılanlar, ya da tek kriter ile görevine son verilenlere yönelik olarak yapılan çalışma neticesinde yeniden göreve dönmelerine imkan sağlanacak.
Bu uygulamanın ilk işertelerinden birisi de Yozgat’ta 17 MEB personelinin görevlerine iade edilmesi, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ akademisyenlerinin Bank Asya’ya para yatırdığı için açığa alınmaları ve göreve iade edilmeleri oldu. Hükumet, güvenlik ve adalet bakanlığı yetkililerinin yaptığı çalışmalar neticesinde, Aktif Eğitim Sen üyeliği, Bank Asya’ya para yatırma, örgüte maddi destek sağlama unsurlarından açığa alınan ve ihraç edilen personelin sadece bir tanesinden alınanların mağduriyet yaşadığı ve bu kişilerin tekrar görevine dönmesinin sağlanması yönünde görüş belirtildiği yapılan uygulamalarla gün yüzüne çıktı.
En fazla ihraç gerekçesi olan Aktif Eğitim-Sen üyesi olanlardan örgüt ile bağlantısı tespit edilemeyenlerden 15 Temmuz'dan önce sendikadan istifa edenlerin göreve iadeleri gerçekleştirilecek. Ancak sendikada 15 Temuz'a kadar kalanlar ve sendikal faaliyetlerde aktif görev alarak sendikanın kuruluşunda ve yönetiminde görev alıp 15 Temmuz'dan önce sendikadan ayrılmayanlar bu haktan yararlanamayacak.


Bank Asya ile kredi,fatura,kira gibi nedenler haricinde bağlantısı bulunmayanlar da göreve iade edilecekler. Buna karşılık olarak bankaya yapılan operasyonlar esnasında ve sonrasında belirgin bir şekilde bankaya para yatırarak destek sağlayanların dönüşü yapılmayacak. Bankaya yapılan operasyonlarda çok sayıda kişi arabasını, evini vb. kıymetli varlıklarını satarak bankaya destek olmuştu. Bu kişiler bu haktan yararlanamayacaklar.
Hükumet tarafından yapılan açıklamalara göre yaklaşık 200 bin kişi açığa alınma, ihraç, gözaltı ve tutuklama ile karşı karşıya kaldı. Bu durumda olan kişiler arasında bulunun ve tek kriterden mağdur olanların mesleğe dönüşü yeni kHK ile sağlanacak.
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ  

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Sarı Çizmeli
  4 ay önce
  17 ve 25 Aralık'TAN SONRA AZ YADA ÇOK BÜ ÖRGÜTLE irtibatı olan kim varsa kusura bakmasın masum değil
 • Nimet
  10 ay önce
  Eşim bankadan dolayı açığa alındı halen bekliyoruz . İnşAllah masumlara zarar gelmez .Vatanı milleti bu hale getirenler de çeksin cezasını adalet yerini bulsun .
 • Selçuk
  11 ay önce
  Yasal sendika nedeni ile ihraç edildim. Umarım adalet yerini bulur.
 • Vatandaş
  11 ay önce
  Atılmadım, ihraç olmadım. Ama devletim mazlumun hakkını koruyacak kadar şefkatlidir bilirim. O yüzden masum insanlrın döneceğine adım kadar eminim
 • Metin Şahin
  1 yıl önce
  Sn Admin kaynak belirtir misiniz.İnsanların umudu ile oynamaması değil mi?
 • mehmet
  1 yıl önce
  Olması gereken bu bencede ama bu haberin kaynagı ne aslı varmı
 • Omer
  1 yıl önce
  Olması gereken seyler eren olmali gecikneneli
 • Ogretmen
  1 yıl önce
  Hepsi yalan. Tek seçenek ahim.zaten sendikadan atılanlar %90 halen devam eden üyeler.önce yada sonra ne alaka. Suç varsa suçtur. Yoksa magdurdur.
 • osman ozkan
  1 yıl önce
  güzel haber ama kaynağı ve sahibi kimdir?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor