TED Okullara Akreditasyon Ve Danışmanlık Yapacak  

  TED,  özel okulların nitelikli gelişimine katkı sağlamak ve kurumsal değerlerinin ülke genelinde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla özel okullarda akreditasyon ve danışmanlık hizmeti verecek.

TED Okullara Akreditasyon Ve Danışmanlık Yapacak  
16 Ocak 2020 - 08:39

TED,  özel okulların nitelikli gelişimine katkı sağlamak ve kurumsal değerlerinin ülke genelinde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla özel okullarda akreditasyon ve danışmanlık hizmeti verecek.
   Maddi imkanı bulunmayan başarılı çocukların eğitim almalarında destek sağlayan ve kurulduğu günden bu güne kadar eğitim alanında faaliyet gösteren TED, kurumsal değerlerinin ülke genelinde yaygınlaştırmak için çalışmalar başlattı. Başlatılan çalışmalar çerçevesinde Türk Eğitim Derneği, özel okul sektörünün nitelikli gelişimine katkı sağlamak ve mevcut okulların akreditasyonu sağlamak amacıyla danışmanlık hizmeti verecek.
Özel Okullara Danışmanlık
   Akreditasyon döneminde hali hazırda hizmet veren okullardan gerekli şartları taşıyanlar ve geçiş dönemini başarı ile tamamlayanlar TED okulu olarak eğitim hizmeti vermeye devam edecek. Okulların akreditasyon sürecine dahil olması için

  • Eğitsel
  • Fiziksel
  • Mali
  • Yönetsel
  Olarak yetkinlikleri tam anlamıyla tamamlaması gerekmektedir. Bu yetkinlikler açısından okulun TED okulu olmaya uygun olması gerekmektedir. Akreditasyon için okulların en az 2 yıl en fazla 3 yıl sürecek geçiş dönemini başarı ile tamamlaması gerekiyor. Geçiş dönemi başarı ile tamamlandığında ise okullar Ted okulu olarak isimlendirilecek. Özel okullara verilen danışmanlık kapsamında okullar, eğitim süreçlerinin daha kaliteli hale gelmesi amacıyla kurumsal danışmanlık alabiliyor.
Hedef İhtiyaç Duyulan Donanımı Sağlamak
Kurumsal eğitim danışmanlığı okullar için en az 1 eğitim- öğretim dönemi veriliyor. Her yıl yenilenebilen danışmanlık hizmetinde okullara insan kaynakları süreçleri alanında destek veriliyor. Bu uygulama kapsamında müfredat geliştirme, yabancı dil eğitimi alanlarında tüm bir danışmanlık içeriği veriliyor.
 Konu ile ilgili konuşan TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu,  miras kelimesinin ne anlama geldiğini sordu. Pehlivanoğlu, Türk Dil Kurumuna göre miras kelimesini bir kuşağın kendinden sonra gelen kuşağa bıraktığı şeyler şeklinde miras tanını yapan genel başkan, başlatılan akreditasyon süreci ile ilgi bilgi verdi. Ülkemizde 12 yıllık zorunlu eğitim sürecinde yer alan okullara TED tecrübesi ile verilen akreditasyon danışmanlığını anlatan Pehlivanoğlu, okullara nitelikli eğitim sisteminden yararlanma fırsatı sunduklarını anlattı.
  Pehlivanoğlu, başlatılan projede amaçlarının TED’in öğretime bakışı ile öğrencilerin ve öğretmenlerin donanım sahibi olmaları olduğunu belirtti.  TED için var oluş amacını sıralayan başkan, deneyimlerini tüm ülkeye yararlı şekilde sunmak olarak hedeflerini sıraladı. Bu kriterleri yerine getirirken ince eleyip sık dokuduklarını ifade eden Pehlivanoğlu, hassasiyetlerini dikkate almayan kurumlar ile birlikteliklerinin hiçbir koşulda mümkün olmayacağını belirtti. Bu anlamda özel okullar ile deneyim paylaşımı yapılacağını bildirdi.
 

Bu haber 425 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort