İSTANBUL (AA) - TED Ankara Koleji, "yeşil kampüs" ve "karbon sıfır kampüs" hedefleri doğrultusunda, okul binalarının çatılarına yerleştirdiği güneş panelleri sayesinde, geçen yıl elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 75'ini güneş enerjisinden karşıladı.

Kara yollarındaki bayram yoğunluğu akıllı ulaşım sistemleriyle hafifletilecek Kara yollarındaki bayram yoğunluğu akıllı ulaşım sistemleriyle hafifletilecek

Türk Eğitim Derneği'nden (TED) yapılan açıklamaya göre, TED Koleji, 2022’de uygulamaya koyduğu proje kapsamında toplam 5 bin 458 fotovoltaik güneş panelini İncek kampüsündeki 9 binasının çatısına yerleştirdi.

Söz konusu uygulamayla, geçen yıl elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 75’ini temiz enerjiden elde eden TED Koleji, aynı zamanda bu büyüklükte çatı güneş paneli uygulamasını hayata geçiren ilk okul olarak da kayıtlara geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TED Ankara Koleji Genel Müdürü Bilge Baki, projenin doğaya çok büyük katkısının olduğuna işaret ederek, "Projemiz kapsamında enerji kazanım hesaplamasına göre, 25 senelik ömrü olan sistem sayesinde 2 bin 366 ağacın kesilmesinin önüne geçileceği öngörülmektedir.

Ayrıca, her yıl ortalama 1899 ton sera gazının doğaya karışmasını engellemiş olacağız. Faz 1 olarak adlandırdığımız 3 megavat gücündeki bu GES projemize ek olarak, 2024 yılı içerisinde 550 kilovat pik (kWp) gücündeki ikinci projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ayrıca, yerleşkemizde hayata geçirilecek elektrikli araç şarj üniteleri ve yağmur suyu depolama sistemleri gibi diğer projelerle 'yeşil kampüs' ve 'karbon sıfır kampüs' hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlemekteyiz." değerlendirmesinde bulundu.

TED Ankara Koleji Teknik İşler Müdürü Cem Ciğeroğlu ise projenin teknik detaylarına değinerek, "Güneşten gelen radyasyon, paneller vasıtası ile güneş ışıkları enerjiye çevrilmekte, elde edilen enerji inverter cihazı ile kullanıma uygun hale getirilerek kullanılmaktadır. Tüm sistem otomasyona bağlı olarak izlenebilmekte ve anlık olarak enerji kazanım, karbon emisyon kazanımı verileri görülebilmektedir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: aa