TBMM'den Okullara Öneri

Zaman zaman arşivlerde yerini almış olan televizyon programları paylaşımları dikkat çekiyor. Bu programlarda insanların konuşma tarzları ve üslupları dikkat çekiyor. Günümüzde çocuklar bir yana yetişkinler dahi iki kelimeyi bir araya getiremiyor.

TBMM'den Okullara Öneri
24 Ocak 2020 - 13:35 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 14:03


  Zaman zaman arşivlerde yerini almış olan televizyon programları paylaşımları dikkat çekiyor. Bu programlarda insanların konuşma tarzları ve üslupları dikkat çekiyor. Günümüzde çocuklar bir yana yetişkinler dahi iki kelimeyi bir araya getiremiyor.
  Derslerde Basit Etkinlikler
  Türkçe derslerinde yapılan üç dört kelimelik basit etkinlikler ve öğrencilerin sınav odaklı çalışmaları öğrencileri bu hale getiriyor.  LGS için bir sayfalık sorular sorularak dil yetkinlikleri ölçülüyor. Halbuki bu tarz çalışmalar ile yol alınamayacağı uzun zaman önce görülmüş olmalıydı.
   Çocukların kelime hazinelerinin kısır olması, atasözlerin ve deyimlerin çocuklar tarafından anlaşılmaması ve dilimizde yabancılaşma gibi sorunlar yaşanıyor. Tüm bunlara rağmen en başarılı olan derslerden birisi Türkçe dersi oluyor. Bu oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü dünyada milletimizin kimliğini korumak ve devletin bekası buna bağlı olarak görülüyor.
TBMM Komisyon Raporu
  TBMM’de kurulan Türkçenin korunmasına ilişkin araştırma raporu ile eğitim ve öğretime yönelik öneriler oluştu. Bu önerilerin en kısa sürede hayata geçirilmesi ile ortada var olan pek çok problem en kısa sürede yok olacaktır. Türkçede dört temel beceri üzerine yapılan çalışmada oldukça önemli bir durumda bulunuyor. Bu rapor durumun iyileştirilmesi açısından ve yetkililere yol gösterici olarak oldukça aydınlatıcı bir nitelik taşıyor.
  Meclis araştırma komisyonu raporunda okul öncesi eğitimde çocukların dil gelişimini destekleyecek biçimde hazırlıkların yapılması yer alıyor. Okul öncesi çocukların dil gelişimi için mani, tekerleme, ninni ve masal gibi oyunlar ve etkinlikler Türkçe olarak yapılmalıdır. Ana dili çocuklara sevdirmek için çocuklara şiir ezberletmek gerekir.
   Çocukların kendi kültürünü tanımaları için Deli Dumrul, Keloğlan gibi kahramanlar ile çizgi film hazırlanması da raporda yer alıyor. Çocukların reklamlardan çok fazla etkilendikleri göz önünde tutularak reklam kelimelerinin buna göre hazırlanması da raporda yayınlandı. 3-5 yaş arası çocuklar için Türk kültür ve tarihine uygun oyunlar, eğitimin her kademesinde dile uygun hedefler, Türkçenin öğrencilere dilin tüm zenginliklerini ve mantığını kavratacak şekilde öğretilmesi öğrencilere kitapların sevdirilmesi gibi daha pek çok konuda komisyon raporu yayınlandı.
 

Bu haber 1009 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort