İSTANBUL (AA) - Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, tatillerin çocuklar için dinlenme, tekrar enerji toplama, eğlenme, aileleriyle birlikte olma, ders stresinden uzaklaştırma amacıyla değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ülkü, çocukların ikinci döneme güzel başlangıç yapmaları için yarıyıl tatilinin önemli bir fırsat olduğunu belirterek, "Çocukların arada bir rahatlamaya ihtiyacı var. Bu dönem, dinlenme ve eğlence yanında, bireysel gelişim ve aile bağlarını güçlendirmek için benzersiz bir fırsat sunuyor." ifadelerini kullandı.

Tatillerin çocuklar için dinlenme, tekrar enerji toplama, eğlenme, aileleriyle birlikte olma, ders stresinden uzaklaştırma amacıyla değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Ülkü, ailece yapılan aktivitelerin ortak zaman geçirmek ve duygusal bağları kuvvetlendirmek açısından önemli olduğuna işaret etti.

Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

- "Çocuğunuzun sene içinde gösterdiği çabayı ifade edin"

Ülkü, çocuğun zayıf gelen notları için cezalandırma yöntemi yerine nedenlerinin anlaşılmaya çalışılması gerektiğine dikkati çeken Ülkü, şu önerilerde bulundu:

"Bir çocuğun ailesi tarafından olduğu gibi kabul edilmesi çocuk açısından çok önemlidir. Çocuklar karnelerindeki zayıflar nedeniyle kaygılanmak yerine ailesinin vereceği tepki nedeniyle kaygılanırlar. Çocuğunuzun sene içinde gösterdiği çabayı ifade edin. Karnesi hakkında onun da düşüncelerini ve duygularını ifade etmesine olanak sağlayın. Çözüm yollarını çocuğunuzla birlikte değerlendirin.Karnede geliştirilmesi gereken dersleri hakkında konuşmadan önce yüksek olan notlarını takdir edin. Başarılı olduğu alanları da ön plana çıkarın. Kardeşiyle ya da çevredeki diğer çocuklarla kıyaslamayın. Çocuğunuzla konuşurken onu yargılamadan düşük notların nedenini bulmasına yardımcı olun."

Çocuğun notları yüksek olduğu için pahalı hediyelerle ödüllendirmekten kaçınılması gerektiğini kaydeden Ülkü, bu tür hediyelerin çocuğa onu yalnızca yüksek notlar aldığında sevildiği mesajını verebildiğini, çocukların her şeye rağmen koşulsuz sevildiğini ve ona güvenildiğini hissetmesi gerektiğini aktardı.

İnci Nur Ülkü, tatil dönemini hiç derslere bakmadan geçirmenin çocuğun okula adaptasyonunu zorlaştıran bir sürece girmesine sebep olabildiğini ifade ederek, yarıyıl tatilinde çocuğu kısıtlamak yerine, eksik olduğu konuların tekrarı sonrasında aktivite planlanabileceğini belirtti.

Çocuklarda teknoloji kullanımının belirli kurallarla sınırlandırması gerektiğini aktaran Ülkü, ailelere çocuğun televizyon, bilgisayar ve tablet kullanım süresini birlikte konuşarak belirlenmesinin daha doğru olacağını kaydetti.

Ülkü, ailelere çocuklarıyla açık havada vakit geçirmeleri önerisinde bulunarak, "Hava nasıl olursa olsun, çocuğunuzla yürüyüş yapın. Doğa yürüyüşleri yapın. Çocuğunuzun merak ettiği tarihi yerleri gezin. Sinema tiyatro gibi aktivitelerle keyif alarak yaratıcılıklarını geliştirebilirler. Bu tatil döneminde belki çocuklar daha geç uyumak isteyebilir. Tatil döneminde kurallarınızı çocuklarınızla konuşup biraz daha esnetebilirsiniz." görüşünü paylaştı.