Taşeron işçilerin bekleyişi devam ediyor

Yakında tamamlanacak denen ve halen denmeye devam eden taşerona kadro çalışmasının üzerinden 1 yıldan çok uzun zaman geçti. 220 bin üyesiyle sendika yetkilileri taşeronlar için vadedilen özel sözleşmeli personel statüsünden rahatsız ve artık umutsuz.

25 Ocak 2017 - 12:02 - Güncelleme: 25 Ocak 2017 - 12:06

Bugün Bakanlar Kurulu sonrası yapılan açıklamada taşeron işçilerle ilgili ne sonuç çıktığını artık sormadan da biliyoruz. Çalışmanın sürdüğü belirtiliyor. Bir önceki açıklamada ise Mehmet Müezzinoğlu'nda Kamu Çalışma Reformunun hayata geçirilmesi ile ancak taşeron meselesinin çözülebileceği belirtilmişti.

Kamu Çalışma Reformu nedir? Kısaca tarif etmek gerekirse 657 Devlet Memurları Kanunu değişikliğinin hayatına geçirilmesi ile kamu çalışma reformunun yapılacağı belirtilmişti. Bu reformun da hayata geçmesi taşeron sisteminin hayata geçirilmesinden belki 10 kat daha uzun bir süreç olduğu düşünülürse taşeron için süreyi hesaplamak zor değil.

Taşeron konusunda önemli ve dikkat çeken ayrıntı! Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından çarpıcı açıklamaya yer verildi. Çünkü taşeron için vaat edilen özel sözleşmeli personel statüsünün verilmesi ile birçok hakkın taşeronlardan alınmasının Türkiye'nin yaşadığı 15 Temmuz sürecine rağmen anlaşılır olmadığı belirtildi.


Sendika olarak 185 bin üyelerinin olduğunu ve işkolu ve konfederasyon olarak da Hak-İş konfederasyonunun en büyük, ülkenin ise ikinci büyük sendikası olduklarını belirtti. Yıllar önce taşeron sorunu ortada yokken taşeron işçiler için vaat edilen herhangi bir durum yokken meydanlara indiklerini ve taşeron işçilerin sendikaya üye olduklarını belirtti.


Özel sözleşmeli personel statüsü! Bu kapsamda sendikaya üye olan taşeron işçilerin de toplu sözleşme hakları bulunduğunu, kıdem tazminatlarının verildiğini ve izin haklarının olduğunu belirtti. Taşeronların kendilerine güvendiklerini fakat yetkililerin hiç de hesapta olmayan bir düzenlemeyi hayata geçirmek istediklerini belirtti. Özel sözleşmeli personel statüsünün istedikleri bir yöntem olmadıklarını belirten Sendika Başkanı yıllardır sahipsiz kalan taşeron işçilerin bu şekilde bir çalışmayı istemediklerini belirtti.
Özel sözleşmeli personel statüsü ile taşeronların ellerinden toplu sözleşme, ikramiye haklarının alınacağı belirtildi.

Taşeron işçiler ve en büyük sendika endişeli! Maliye Bakanı Naci Ağbal başta olmak üzere ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısının da taşeron işçiler konusunda farklı fikirlerinin bulunmasından dolayı taşeronların endişelerinin katlandığı belirtildi. Bu yaklaşımların taşeronları üzdüğü ve endişelendirdiği belirtildi.
Sendika yetkilileri yeni hükümetten bu özel sözleşmeli personel uygulamasından vazgeçilmesini beklerken kurulan yeni kabinenin de aynı düşüncede olmasından dolayı endişelerinin katlandığı belirtildi.

Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklanan öğretmenlere büyük ceza
FETÖ'den tutuklanan öğretmenlere büyük ceza
Öğretmen Sohbetleri meclise taşındı
Öğretmen Sohbetleri meclise taşındı