Tartışılan Görüntülerin Kaynağı MEB Çıktı

10 Kasım Atatürk’ü Anma törenlerinde öğrencilerin secde etme görüntüleri herkes tarafından tepki çekmişti. Toplumun her kesiminden tepki toplayan görüntülerde öğrenciler secde ve diz çökme pozisyonunda bulunuyor.

Tartışılan Görüntülerin Kaynağı MEB Çıktı
09 Aralık 2019 - 21:51
Bu fotoğrafların kaynağının ise MEB olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, Eğitim Bilgi Ağında 2018- 2019 yılında 10 Kasım törenleri için örnek anma şeklinde gösterilmiş. Toplum arasında tartışma yaratan görüntüler, EBA üzerinden hala yayınlanmaya devam ediliyor.


Fotoğraflar Tartışma Yarattı

Atatürk’ün ölümünün 81. Yılı için anma programı düzenlenmişti. Secde ve tapınma yaratan görüntüler toplumun her kesimi tarafından büyük tepki toplamıştı. Tartışma yaratan görüntüler ilk olarak Gaziantep’te ortaya çıktı. Mehmet Ersu İlkokulu ve Bursa’daki Hasan Özaydın İlkokulunda ortaya çıkmıştı. Bu görüntülerin ortaya çıkması ile sosyal medya başta olmak üzere toplumun her kesiminde büyük tepki oluşmuştu.

Açığa Alınan Yöneticiler Olacak
10 Kasım törenlerine gölge düşürmek amacıyla yayıldığı iddia edilen görüntüler, Milli Eğitim Bakanlığını harekete geçirdi. Bakan Ziya Selçuk tarafından konu ile ilgili talimat verildi. Verilen talimat ile ilk olarak Gaziantep ve Bursa’daki okullarda araştırma başlayacak. Bu okullar başta olmak üzere pek çok okulda okul müdürlerinden açığa alınanlar olacak. Toplumda oluşan tepki ile hızla soruşturma başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili yayınladığı açıklamada bu durumun pedagojik olarak kabul edilemez olarak nitelendirmişti. Okul müdürleri için ise tedbiren görevden uzaklaştırma kararı alındı.

Bu haber 2549 defa okunmuştur.