Tam Gün Eğitim Sağlıksız Beslenmeye Mi Yol Açıyor?

2016 yılında başlayan tam gün eğitimin tüm okullarda 2019 yıl sonuna kadar tamamlanacağı dönemin Başbakanı tarafından söylenmişti.

Tam Gün Eğitim Sağlıksız Beslenmeye Mi Yol Açıyor?
20 Eylül 2019 - 13:38

Hedeflenen seviyeye ulaşılamadı ama birçok okul tam gün eğitim sistemine geçti. İkili eğitimde, sabahları çok erken saatlerde ve karanlıkta okula giden çocuklar bu durumdan olumsuz etkileniyordu. Aynı şekilde öğlenci çocuklarda akşam çok geç saatlerde okuldan çıkıyordu. Tam gün eğitime geçilmesi ile birlikte öğrenciler sabahları uykularını tam alabilecek ve kahvaltılarını tam yapabileceklerdi. Derslerin 8:30 da başlaması bunların yapılmasına olanak sağladı. Aynı şekilde 14:30 ya da 15:30 da biten ders saatleri de öğrencilerin evlerine erken saatte gitmesini sağlıyor, ailelerinde güvenlik endişeleri olmuyordu.

Bütün bu olumlu durumlara karşın tam gün eğitimle birlikte ortaya olumsuz bir de sorun çıktı. Okullarda zaten var olan sağlıksız beslenme problemi, tam gün eğitimin başlaması ile birlikte daha ileri boyutlara taşındı. Özellikle de çalışan anne ve babaların çocukları kahvaltı yapmadan okula gidiyor olması sağlıksız beslenme sorununun büyümesine sebep oldu.

Ülkemizde okulların çoğu öğle aralarında sıcak yemek verecek imkana sahip değil. Çoğunda yemek salonu olmadığı gibi, kantinlerde de yemek verecek imkan ve olanaklar yok denecek kadar az. Milli Eğitim Bakanlığı kantinlerde sağlıklı besinler satılması için kararlar alsa da çocukların çoğu abur cubur gıdalarla beslenmeye devam etmektedir.

Her geçen gün daha da büyüyen sağlıksız beslenme sorunundan dolayı tam gün eğitimden vazgeçilsin gibi bir talep yok ama istenilen şey, okullarda yemek imkanları oluşturulana kadar öğle arası olmadan tam gün eğitim uygulamasına bir an önce geçilmelidir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum