Talip Geylan'dan Tepki: "Ali Yalçın dürüstçe yanıt versin!"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, özel bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayın programında ağırlıklı olarak toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Talip Geylan'dan Tepki: "Ali Yalçın dürüstçe yanıt versin!"
24 Temmuz 2019 - 15:35

Toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, toplu sözleşme görüşme masasının hiç kimsenin tekelinde olmadığını vurguladı. Toplu sözleşme masasının çalışan ve emeklilerin hak mücadelesinin verildiği mecra olduğunu ifade eden Talip Geylan, yetkili konfederasyona çağrıda bulunarak, “Yekvücut olarak kamu çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini beraber masaya taşıyalım.” teklifinde bulundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın Sözlerine Tepki

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın toplu sözleşme masasına yetkili olmayan sendikaların bağlı olduğu konfederasyonların oturmaması gerektiği şeklindeki sözlerine tepki gösteren Talip Geylan, Türkiye Kamu-Sen'in toplu sözleşme masasında oturmasının neden istenmediğinin yanıtını Ali Yalçın'ın dürüstçe vermesini istedi. Diğer konfederasyonların masada oturmasının Ali Yalçın'ın elini güçlendireceğini vurgulayan Talip Geylan, Memur-Sen genel başkanının asıl tartışılması gereken hususları gözlerden ırak tutmaya çalıştığını öne sürdü.

“Tarihi rezaletleri tarihi başarı olarak yutturmak istiyorlar”

Yetkili konfederasyon başkanının toplu sözleşme masasında yaşananlara başkalarının şahit olmasını istemediğini ileri süren Geylan, geçmiş 3 toplu sözleşmede neler yapıldığını tüm kamuoyuna ifşa ettiklerini hatırlattı. Tarihi rezaletleri tarihi başarı olarak yutturmak istediklerini ifade eden Geylan, Bundan dolayı Türkiye Kamu-Sen'in o masada olmasını istemediklerini ileri sürdü. Türkiye Kamu-Sen olarak imza yetkilerinin ve itiraz haklarının bulunmadığını dile getiren Geylan, ayrıca Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurma haklarının da bulunmadığını söyledi. Sadece gözlemci sıfatıyla toplu sözleşme masasında oturduklarını belirten Geylan, buna dahi tahammül edemediklerini söyledi.

“Safları işverenin değil, çalışanların yanı olsun.”

Türkiye Kamu-Sen'in yetkili olduğu dönemde yıllık enflasyon oranının %13,5 olarak gerçekleştiğini ve ortalama maaş zammının ise %31,4 olduğunu hatırlatan Geylan, Memur-Sen'in yetkili olduğu süreçte yıllık enflasyonun ortalama %14 olarak gerçekleştiğini ve alınan maaş zammının ise %17,4 olduğunu belirtti. Toplu sözleşme masasında Ali Yalçın'ın kamu çalışanlarının kahır ekseriyetinin gücünü o masada kullanması gerektiğine dikkat çeken Geylan, masada cesur olmalarını ve 30 günü verimli değerlendirmelerini vurgulayarak; “Safları işverenin değil, çalışanların yanı olsun.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Türk Eğitim-Sen

Bu haber 927 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum