Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sendikanın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin bazı akademisyenler hakkında verilen cezayı bozma kararını eleştiren ve kamuoyuna açıklayan 1071 akademisyene teşekkür etti.

Bilindiği üzere, bazı akademisyenler hakkında terör propagandası yaptıkları gerekçesiyle verilen ceza kararı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Buna karşın söz konusu kararı eleştiren ve 1071 akademisyenin imzasının bulunduğu bir bildiri yayınlayan akademisyenlere teşekkür eden Genel Başkan Geylan, unvanı veya statüsü ne olursa olsun teröre yardım ve yataklık eden ya da destek olan herkesin yasalar önünde suçlu olduğunu ifade etti.

Bildiriyi imzalayan 1071 kişinin akademisyen sıfatını hak eden, ülkesini ve milletini sadakatle seven vatansever bilim insanları olduğunu vurgulayan Geylan, devletin terör mücadelesini tahkir eden ve Hendek operasyonlarını “vatandaşları açlığa, susuzluğa mahkûm etmek”, “kasıtlı ve planlı kıyım yapmak” ve “katliam ve bilinçli sürgün politikası şeklinde değerlendirmenin bir akademisyen yaklaşımı değil; doğrudan doğruya PKK değerlendirilmesi olduğuna dikkat çekti.

Okul kantinlerine yönelik açıklama Okul kantinlerine yönelik açıklama

“1071 defa teşekkür ediyorum”

Anayasa Mahkemesi'nin kararını “Barış Bildirisi kılıklı PKK yaklaşımını fikir ve ifade hürriyetinin kullanımı” şeklinde nitelendiren Geylan, bu kararın milli vicdanı rahatsız ettiğini belirtti ve akademisyen görüntüsü altında sergilenen kepazeliği meşrulaştırabilecek AYM kararına karşı milli vicdanın sesi olan ilim ve irfan ordusunun gözbebeği aydınlara 1071 defa teşekkür ettiğini yaptığı açıklama ile paylaştı.