Tacize öğretmenler alet edildi!

Özgür P. isimli kişi, arama motoru aracılığıyla iki ayrı ilde görev yapan 2 öğretmenin isim ve fotoğraflarına ulaştı ve bunları kullanarak birer sahte Facebook hesabı oluşturdu. Özgür P. bu profilleri oluşturduktan sonra, iki öğretmenin öğrencilerine de arkadaşlık isteği göndermeye başladı.

20 Aralık 2016 - 09:38

Yaşları 11 ila 13 arasında değişen üç kız öğrenci, arkadaşlık isteğini gönderen kişilerin kendi öğretmenleri olduğunu düşünerek bu istekleri kabul etti. Özgür P. ile Facebook  üzerinden görüşmeye başlayan üç öğrenci, cinsel içerikli konuşmalara maruz kaldı. 

Davaya konu olan bu olay, iki yıl önce Tokat’ta yaşandı. İddialara göre Özgür P. M. ve F. isimli iki öğretmenin bilgilerine ulaştı. P., bu iki öğretmenin fotoğraflarını ve isimlerini kullanarak oluşturduğu sahte Feysbuk hesaplarıyla iğrenç tacizleri gerçekleştirdi.

P., iki ayrı sahte hesap oluşturduktan sonra öğretmenlerin arkadaşlık listelerini kontrol etti ve M. isimli öğretmenin listesinde bulunan D., M. ve E. isimli üç kız öğrenciye arkadaşlık isteği gönderdi. Bu öğrencilerin yaşları 11 ila 13 arasındaydı. Öğrenciler, gelen arkadaşlık isteğini öğretmenlerinden geldiğini düşünerek kabul etti. P., tuzağına düşürdüğü küçük yaştaki üç öğrenci ile değişik zamanlarda Feysbuk üzerinden diyalog kurmaya başladı. 

Davaya konu olan olaylar zinciri de bu aşamadan sonra yaşanmaya başladı. P., Facebook üzerinden sohbet ettiği öğrencilere "Okula önemli bir kişi gelecek. O kişi geldiğinde öğrencilerin giymesi gereken eteği belirlememiz gerekiyor." yalanını söyledi. Yalan söylediği öğrencilere, görüntülü konuşma yaparak giydikleri eteğin uygunluğunu denetlemek durumunda olduğunu belirten P. kız öğrencilerden kameralarını açmalarını istedi.

11 yaşındaki kız öğrenci D., karşısındaki kişinin öğretmeni olduğunu düşünerek kamerasını açtı. Olayın ortaya çıkmasından sonra P. hakkında dava açıldı. Mahkeme, 2014 senesinin Mart ayında kararını verdi. Mahkeme kararına göre, P., hem üç kız öğrenciye yönelik ‘cinsel taciz suçu’, hem de iki öğretmen adına sahte profil oluşturması suçundan 2 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

 Özgür P. avukatı aracılığı ile dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, sanığa verilen cezanın yerinde olduğunu belirterek cezayı onadı. Bu bağlamda öğretmenlerin, öğrencileri ile iletişim kurarken bunu daha kontrollü ve sağlıklı ortamlarda yapmaları önem arz etmektedir. Yoksa sonuçları bu örnekte de olduğu gibi çok vahim olabilecektir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem