Suriyeliler AFAD kartla istedikleri gibi alış veriş yapıyorlar

Suriye'de çıkan iç savaş nedeni ile ülkemize çok sayıda Suriyeli sığınmacı vatandaş geldi. Suriyeli vatandaşlara devletimiz imkanları hat safa da sunuyor AFAT kart ile marketlerden istedikleri gibi alış veriş yapabilme imkanı sağlıyor Şanlıurfa'daki Suriyeliler marketlerden kendilerine verilen özel bir kartla ile 6 ayrı marketten 100 liralık alış veriş yapabiliyorlar Yani bir Suriyeli vatandaş birey olarak ayda 600 tl market alış verişi yapabiliyor işte haberin detayı

31 Ocak 2017 - 22:50

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacılar, "AFAD Kart" ile marketlerden istedikleri gibi alışveriş yapabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Türkiye'nin en büyük çadır kenti olan Suruç Konaklama Tesisleri'nde kalan sığınmacılar, iki yıldır, finansmanı Başbakanlık tarafından karşılanan kartlarla marketlerden alışveriş yapma imkanı buluyor.

Giyim, soba gibi ihtiyaçların da AFAD karşılıyor

Yaklaşık 32 bin kişinin barındığı tesiste yer alan 6 ayrı marketten, "AFAD Kart" ile ayda 100'er liralık alışveriş yapılabiliyor.

Sığınmacılardan Ali Suryan,  insanın gönlünden geçeni alabilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Marketten istedikleri gıdayı almanın sevincini yaşadıklarını anlatan Suryan, "Her şey alıyoruz, ekmek, yoğurt... Fiyatlar iyi, herhangi sıkıntı çekmiyoruz. Bize sağlanan imkanlardan dolayı Türk devletine ve halkına teşekkür ediyoruz." dedi.

Tesisin Market Müdürü Mehmet Emin Demirtekin, markette satılmayan giyim, soba gibi ihtiyaçların da AFAD tarafından sığınmacılara ücretsiz dağıtıldığını bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri