Suriyeli üniversitelilere tepki

Türkiye Kamu–Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol Sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamada Suriyelilerin üniversitelere sınavsız kura ile yerleştirildiğini duyurdu. İddialar resmi makamlar tarafından doğrulanmadı.

19 Ağustos 2017 - 20:08 - Güncelleme: 19 Ağustos 2017 - 21:12

Bir süredir Suriyeli sığınmacıların üniversitelerde sınavsız öğrenim görecekleri iddiası vatandaşlar arasında infiale neden olmuştu. Türkiye Kamu – Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol Sosyal medya hesabından
paylaştığı mesajda Suriyeli öğrencilerin sınavsız olarak kurayla okullara yerleştirildiğini ÖSYM’den açıklama yapıldığını duyurdu.

Doğruyol mesajında “ÖSYM açıkladı131.746 Suriyeli, Sınavsız kurayla üniversitelere yerleştirildi. Ayda 800 TL öğrenim yardımı alacaklar. Ne diyelim?” sözlerine yer verdi.

ODTÜ’YE YERLEŞTİ HEDEFİ OXFORD

Benzer bir açıklamanın sosyal medyada geçen hafta da bulunduğu dikkat çekti. Facebook’ta Suriyeli Vatandaşlık Bürosu isimli sayfada “ÖSYM tarafından dün açıklanan verilere göre 131.746 Suriyeli genç, üniversitelere yerleştirildi.
Ayda 800 TL öğrenim yardımı alacak Suriyeliler herhangi bir sınava girmeden kura sistemi ile yerleştirildiler. Suriyelilerin en çok tercih ettiği bölümler; Tıp, Diş Hekimliği, Avukatlık, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği ODTÜ'ye yerleştirilen Suriyelilerden Ahmed Zevat; "Sınav olsaydı da biz başarılı olurduk. Yeni hedefim çapraz geçiş ile Oxford Üniversitesi'ne gitmek" dedi.” Açıklaması yapılmış tepki toplamıştı
Kaynak:haber ve foto egepostası


YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı