Suriyeli çocukların eğitim eksikliği

Ülkelerinde çıkan iç savaş nedeni ülkemize çok sayıda Suriyeli sığınmacı vatandaş geldi Suriyeli çocuklar için eğitimde hiç bir masraftan kaçınılmadı. Bakan Yılmaz “Suriyelilerin tamamını kendi eğitim sistemimize alacağız. Kendi evlatlarımıza hangi eğitimi veriyorsak onlara da o eğitimi vereceğiz” dedi.

17 Şubat 2017 - 10:08 - Güncelleme: 17 Şubat 2017 - 10:16

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’deki Suriyeli öğrencilerin eğitimine yönelik çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Bakan Yılmaz, eğitim çağında bulunan 850 bin Suriyeliden 483 binine bu imkânın sağlandığını söyledi.

Suriyeli öğrencilerin eğitimi için yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirten İsmet Yılmaz “Millî eğitimi yalnızca kendi evlatlarımıza değil, ülkemize bir şekilde sığınmış ve kendi ülkelerinde barınamamış kişilere de vermek istiyoruz.

Kişi eğitimsiz olursa bulunduğu her yerde ilave risklere açık demektir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için kendi evlatlarımıza hangi eğitimi veriyorsak, bu insanlara da o eğitimi vermeyi amaç edindik. Nerede Suriyeli varsa lütfen ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerimize, okulmüdürlüklerimize gitsinler. Çocuklarını okula kaydettirsinler. Okul çağındaki Suriyelilerin yaklaşık yüzde 50, yüzde 60’ı. Geçen yıllarda bu oran üçte birken, şimdi 3’te 2’ye gidiyor. Ama hâlâ açık var. Önümüzdeki dönemde de Suriyelilerin tamamını kendi eğitim sistemimize alacağız. Kendi evlatlarımıza hangi eğitimi veriyorsak onlara da o eğitimi vereceğiz” dedi.

İmzalanan protokol kapsamında AB’nin Türkiye’ye Suriyeli öğrencilerin eğitimi için 300 milyon avro vereceğini aktaran Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:
İlk aşamada 90 milyon avro gönderildi. 90 milyon avroyu nereye kullanıyorsunuz dendiğinde, 4 bin 200 sözleşmeli öğretmen istihdam ediyoruz. Bin 500 tane Arapça öğretmen istihdam ediyoruz. Bunların hepsi 90 milyon avro kapsamında yapılıyor.

Yaz tatilinin uzun olduğunu söyleyenlerin de bulunduğunu ifade eden Yılmaz “Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz. Birçok yerde okul döneminde olduğu gibi, yaz tatillerinde de destekleme eğitimleri veriyoruz” ifadelerini kullandı.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Fatih
    9 ay önce
    Türkçe bilmeyen verilen kitapları parcalayan,çalışma yapraklarını daha öğretmen dagitirken parcalayan, kalemi, silgisi olmayan, verilen kalemi 2.ders yok eden 30__35 kişilik sınıfı sınıf öğretmenine verip al egit bizim eğitimi ver demek kadar saçma bir uygulama görmedim.Bu çocukları egitecekseniz öncelikle bu çocukların şartlarına göre eğitim vereceksiniz.Dil sorununu çözün. Çocuk Türkiye de doğmuş türkçe bilmiyor,öğrenmeye de karşı.Davranislar çok sıkıntı.Bu çocukları olmayacak şeye zorlayacaklarina anladiklari dilden eğitim verip davranış kazandırılması.30_35tane sürekli hareket hâlinde (havada uçan) malzemesiz gelen,dil bilmeyen, öğretmeni anlamayan, öğretmen de onları anlamıyor zaten öğrencileri egiten bir eğitim uygulanıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!