Suriyeli Çocuklara 26 İlde Türkçe Eğitimi

Okul öncesi eğitim kapsamında Suriyeli çocuklar için ilk kez yaz dönemi içerisinde toplam 26 ilde Türkçe eğitimi uygulaması başlatıldı.

Suriyeli Çocuklara 26 İlde Türkçe Eğitimi
12 Ağustos 2019 - 15:24

Okul öncesi eğitim kapsamında toplam 26 ilde Suriyeli çocuklara yönelik olarak yaz döneminde uygulama başlatıldı. Türk çocuklar ile aynı sınıflarda eğitim gören Suriyeli çocuklar proje kapsamında Türkçe öğreniyor. Suriyeli çocukların proje sayesinde belirli bir Türkçe seviyesi ile okula başlayıp, daha kolay uyum sağlamaları amaçlanıyor.

SURİYELİ Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi' (PICTES) ile ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeli çocukların eğitimine katkı sağlama ve eğitim sistemine dâhil olma çabaları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülüyor. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen proje Avrupa Birliği tarafından da finanse ediliyor.

400 Binin Üzerinde Çocuğa Türkçe Eğitimi Verildi

1 Temmuz 2019 tarihinde başlayan ve 31 ağustos 2019 tarihinde sona erecek olan 9 hafta süreli eğitim dönemi içerisinde 5-6 yaş grubunda olup, daha önce okula hiç gitmemiş çocuklara yönelik olarak haftalık 30 saat eğitim veriliyor. Suriyeli çocukların gerek okul ortamına ve gerekse sosyal çevreye uyum sağlamaları yönünde amaçlanan eğitimde Türkçe dil eğitimi ön planda tutuluyor. Bugüne kadar yaklaşık 400 binin üzerinde çocuğa Türkçe eğitimi verildiği öğrenilen proje kapsamında ayrıca çok sayıda farklı aktiviteler de yapılıyor. Türkiye'de halen 600 binin üzerinde Suriyeli çocuğun bulunduğu belirtilirken, ancak okullaştırılmayı bekleyen çocukların da bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Bu haber 754 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum