Suriyeli çocuklar için okullarda para topladılar

Datça Milli Eğitim, Suriyeli çocuklara 20 bin lira para toplamak için okullarda kampanya düzenledi. Veli Nail Kuru, “Bu doğru yöntem değil. Savaşa sebep olanlar göz boyuyor” diyerek tepki gösterdi.

03 Nisan 2017 - 10:58

SERBAY MANSUROĞLU serbaymansur@birgun.net @serbaymansur

Muğla’nın Datça ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, geçen hafta okullarda Suriyeli mülteci çocuklar için kampanya düzenledi. Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, başlattığı kampanya kapsamında ilçe genelinde okullardan her öğrenciden 10’ar lira toplanması için talimat verdi. Geçen hafta içinde okul müdürleri ve öğretmenler öğrencilerden para topladı. Kampanyada hedef 20 bin liranın mülteci çocuklar için toplanmasıydı. Ancak kampanyanın her öğrenci için zorunlu tutulması tepkiye neden oldu. Kimi veliler kampanyaya itiraz etti. ‘Zorunlu bağış’ toplanmasını eleştiren veli Nail Kuru, savaşa sebep olanların şimdi göz boyamak için her öğrenciden zorunlu olarak para topladığını kaydetti.

‘Doğru olanı bu değil’
Kuru, “Milli Eğitim bürokratlarının keyfi şekilde kampanyalar başlatarak çocuklarımızdan bu şekilde para toplamasını doğru bulmuyoruz” diyen Kuru, “Milli Eğitim ve iktidar partisi savaştan kaçan bu çocuklardan sorumludur. Eğer burada yaşamak zorundalarsa buna uygun bütçe ayarlanır, sosyal politikalar yapılır ve hayata geçirilir” dedi.
suriyeli-cocuklar-icin-okullarda-para-topladilar-destek-bagis-ile-yapilmaz-267626-1.
Öğretmenlerin ve okul idarecilerinin de para toplamak için zorlandığını ifade eden Kuru, “Eğitimcilerin işi para toplamak değildir. Sosyal devlet olmanın da gereği bu değildir. Kendi okulumuzda da yoksul çocuklar var. Okuldaki hizmetlinin ücretini veliler kendi aralarında topluyor. Bana göre eğitime daha fazla bütçe ayrılması, çocuk odaklı politikaların geliştirilmesi gerekiyor” diye belirtti.

‘Gerekli adım atılmadı’
UNICEF’in verilerine göre, Türkiye’deki yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciden 1 milyon 300 binini çocuklar oluşturuyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göre Muğla’da 10 bini aşkın Suriyeli bulunuyor. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında geçen yıl imzalanan 3 milyar Avro kapsamındaki paket Suriyeli çocukları da kapsıyor. Bugüne kadar Avrupa Birliği’nden 777 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak buna karşın Suriyeli çocuklar için yeterli adım atılmadı.
kAYNAK:BİRGUN.NET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları