Suriye'den Türkiye'ye dönmek isterken PKK'ya esir düştü

Adana’dan hayvan ticareti yapmak için ailesiyle birlikte 2015 yılında Suriye’nin Halep kentine giden Mehmet Gök, 2017 yılında Türkiye’ye geri dönmek isterken terör örgütü tarafından yakalanarak Irak’a götürüldü. Cezaevinde tutulup işkence gören Gök’ün anne ve babası gözyaşları içerisinde oğullarının kurtarılması için yardım istiyor.

Suriye'den Türkiye'ye dönmek isterken PKK'ya esir düştü
24 Şubat 2020 - 13:16
Hayvancılık üzerine ticaret yapan Mehmet Gök (43), 2015 yılında çalışmak için Suriye'nin Halep kentine eşi Necmiye (40), çocukları Ahmet Şamil (14), Mustafa Hanzala (11) ve Hüzeyfe (6) ile gitti. Ülkedeki iç savaşın boyutu daha da artınca Gök ailesi 2017 yılında Türkiye'ye geri dönmek istedi. Mehmet Gök, Adana'da yaşayan anne ve babasına geri dönmek istediğini söyleyip para istedi. Aile de oğullarına 7 bin dolar gönderdi.

Yolların çoğunu terör örgütleri kontrol ettiği için Suriye'de bir kaçakçı ile anlaşan Mehmet Gök, kendisi, eşi ve çocuklarını Türkiye sınırına kadar götürmesi için kaçakçıya 7 bin dolar verdi. Gök ailesi Türkiye sınırına gelirken iddiaya göre kaçakçı tarafından dolandırıldı ve terör örgütlerine teslim edildi. Anne ve çocukları rejimin gizli hapishanelerinden birine götürülürken, baba Mehmet Gök ise başka bir hapishaneye götürüldü.

Aradan 2 yıl geçtikten sonra geçen Ekim ayında rejim, hapishaneyi terk etti ve mahkumlar serbest kaldı. Anne Necmiye ve çocuklar da hapishaneden çıkarak önce Cilvegözü Sınır Kapısı'na ardından da akrabalarının yardımıyla Adana'ya geldi. Ancak baba Mehmet Gök'ten eşi ve çocukları haber alamadı. 3 ay önce ise Mehmet, kardeşi İbrahim'i aradı ve ‘Beni yakalandıktan 2 ay sonra Irak'ın güneyindeki Nasıriye kentinde bulunan El Hut Cezaevi'ne gönderdiler. Burada esir tutuluyorum. İşkence görüyorum. Sizleri aramama yıllar sonra izin verdiler. Bazı ülkeler buradaki vatandaşlarını kurtarıyor. Siz de beni kurtarın' dedi.
Bu haber 263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum