Sürekli Kusan Bebeklere Ne Yapılmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemi tam gelişmemiştir. Mideleri küçük olduğu için besinlerin fazlasını kusarak çıkarırlar. Anne sütü ile beslenen bebekler bile genelde emdikleri sütün bir miktarını kusarlar.Aslında bebeklerin beslendikten sonra bir miktar kusması normal kabul edilir.

Sürekli Kusan Bebeklere Ne Yapılmalıdır?
10 Ocak 2019 - 23:47 - Güncelleme: 10 Ocak 2019 - 23:51
Bizim burada bahsettiğimiz kusma bebeğin aldığı besinin tamamının ya da tamamına yakınının kusarak geri çıkarmasıdır.Bebeğin kusmaması için bebeği besledikten hemen sonra ani hareket ettirilmemeli gazını bile çıkarırken ani hareketlerden kaçınmalıdır. Sürekli kusmanın birçok nedeni olabilir. Bağırsak enfeksiyonu, idrar ya da boğaz enfeksiyonu, bağırsak düğümlenmesi, bebeğin midesinin aldığı besini sindirememesi bu nedenlerden birkaçıdır. 
    
Kusan bebeklerin annelerinin en büyük korkuları bebeklerinin gelişmeyeceği ya da kilo almayacağı düşüncesidir. Esasen bu düşünce yanlıştır. Kusan bebeklerde nadiren gelişim geriliği ya da kilo kaybı görülür. Bebek kustuğu halde alması gereken normal kiloyu alabilir.Bebeklerde kusma öncesinde birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bebeğin cildinde solukluk, terleme ya da halsizlik kusma öncesi belirtiler arasında sayılır. Bebek kusmaya başladığı zaman hemen başı yana çevrilmeli ciğerlerine kusma kalıntısının gitmesine engel olunmalıdır.Özellikle yeni doğan bebekler uyku esnasında da kusabilir. Bu nedenle yatırılırken daima başı yan olarak yatırılmalıdır. Eğer bebek emzirme esnasında kusarsa emzirme sonlandırılmalıdır. Bebek anne kucağında kusarsa hemen başı hafif bir şekilde öne doğru eğilmelidir. Bebek kusarken solunum yolunun açık kalmasına dikkat edilmelidir. 

Bebeklerde kusmanın 2 çeşidi vardır. 

Zorlanmadan kusma: Bebeğin efor sarf etmeden kusmasıdır. Bu durum bebeğin fizyolojik yapısı ile ilgilidir. Örneğin bebeğin emzirmeden sonra bir yudum kusması gibi.
Zorlanarak kusma: Patolojik nedenleri olabilir. Bebek detaylı bir muayeneden geçirildikten sonra tanı konulur. 
Bebek kustuktan sonra en az bir saat beslenmeye ara verilmelidir. Bebeğin midesini dinlendirmek gerekir. Bebeklerde kusma ile birlikte ishal görülebilir. Kusma ile birlikte bebeğinizde ishal varsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.İshal olan bebeklere bol bol su içirilmelidir. Su içmekte zorlanan bebeklere  ev yapımı meyve suyu içirilebilir.
     
Bu haber 6733 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum