Şubat ve ağustosta 15'er bin öğretmen atanacak

Şubat ve ağustosta 15'er bin öğretmen atanacak. 2017 yılında 30 bin öğretmen ataması yapmayı planlayan MEB, ya hepsini şubat ayında atayacak ya da ikiye bölerek 15 binini ağustos ayına bırakacak. Öğretmen atamaları kamudaki atamaların yarısını oluşturacak.

09 Ocak 2017 - 10:11

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl şubat ve ağustos aylarında 30 bin öğretmen ataması yapmak için harekete geçti. 
MEB, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihraç ettiği 30 bine yakın öğretmenin açığını norm fazlası 40 bin öğretmeni görevlendirerek gidermeye çalışmıştı. Ancak, bazı okullarda sıkıntıya yol açacak şekilde öğretmen eksikliği yaşanması sonrası harekete geçen MEB, atama için kolları sıvadı. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile MEB arasında yapılan görüşmelerde, öğretmen ihtiyacı için en az 30 bin öğretmen atanmasına karar verildi. Böylece 2017 yılı için kamuya alınması planlanan 60 bin personelin yarısını öğretmenler oluşturacak.

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

MEB atamaların tarihini belirlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Buna göre 15 bin öğretmen atamasının şubatta, 15 bininin de ağustos ayında yapılması gündeme geldi. İhtiyacın artması halinde 30 bin öğretmenin tamamının şubat ayında atanması da söz konusu olabilecek. Zorunlu okul öncesi eğitime ve yabancı dil hazırlık sınıfı projelerine bu yıl pilot olarak geçmeyi amaçlayan MEB, en çok alımı okul öncesi öğretmenliği ve yabancı dil alanlarından yapacak. Ayrıca sınıf öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi, ilköğretim matematik, özel eğitim bölümleri en çok atama yapılacak alanlar olarak dikkat çekiyor.

ÇAKILI KALACAKLAR

Sözleşmeli öğretmenliğe atanmak isteyenlere en fazla 20 tercih hakkı verilecek. Adaylar, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtecek. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanacak. Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak. Sözleşmeli öğretmenlerden 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, görev yaptıkları okulda öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.

Lütfi ERDOĞAN
HABERTURK

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI


YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Onur
  10 ay önce
  Sayın admin meb yalanladı bu haberi
 • yanlis haber
  10 ay önce
  10 000 sözleşmeli 20 000 kadrolu öğretmen alımı olacak bunlardan 20 000 i mevcut sözleşmelilerin kadroya geçmesi şeklinde işleyecek. ..
 • tarih ogretmeni
  10 ay önce
  Bu haberi nasıl yaparsınız neye kime hizmet ediyorsunuz gerçekten anlayamıyorum. Ortada hiçbir gerçeklik payı olmadığı halde kafaniza göre tahminlerle insanların umutlariyla oynuyorsunuz. Öğretmenler sitesi iseniz bizim hakkımızı savunun yapılan haksızlıkları sürekli gündeme taşıyın. Zaten bizi diri diri mezara koydular bi toprakta siz atiyorsunuz üzerime. Umarım yorumu mu yayınlasinizda bende biraz vicdanlisiniz diye düşünebiliriz
 • Murat
  10 ay önce
  Başkanlığa karşı çıkmam için bir sebebim daha var artık...herkesi bekleten oyalayan şerefsizler konu kendi çıkarları olduğunda hiç beklemeden kimseyi dinlemeden istedikleri ne varsa yapıyorlar ...bu devletin hükümetin gençlere olan borcu birikti bizi mutlu etmektir ilk görevleri hayatımızın içine etmek değil
 • osman
  10 ay önce
  Meslek lisesi memleket meselesi der Koç'lar yıllardır.Hükümet bunu anlamıyor ve dövizin durumu.
 • Yolcu
  10 ay önce
  Bir de nerden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri? Şom ağizlilik yapmayalım lütfen..
 • Yolcu
  10 ay önce
  Suçumuz ne bizim ne yaptık da bu muameleye tabi tutuluyoruz
 • Kpss mağduru
  10 ay önce
  Eğer bu haber doğruysa hakkımız helal değil bundan sonra atamalar sadece subatta olacak diyenler bunun vebalini nasıl ödeyecekler
 • aysnnn
  10 ay önce
  şaka gbi oynayın hayallerimizle yazıklar olsunnnnnnnnn artık nu ülkeye öğretmen lazımm öğretmenn yazıklar olsunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn artık maddi manevi herseyimizzzle bitirdiniz bizleri!!!!!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu