Şubat ataması olacak mı?

Binlerce öğretmen adayı uzunca zamandır ses çıkmayan öğretmen atamaları konusunu merak ediyor. Branşlarında ihtiyaç duyulan öğretmen sayısını merak eden öğretmen adayları, 2016 Ekim'den beri öğretmen ataması konusunda gelişme olmamasından muzdarip...

31 Aralık 2016 - 17:45

Milli Eğitim Bakanlığı, Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamalarını da yine sözlü sınavyani mülakat ile yapacak. 2016 Ağustos- Eylül dönemlerinde yapılan mülakatların bir benzerinin 2017 Şubat ayı öğretmen atamalarında yapılacağı öngörülüyor.

Ayrıca mülakat komisyon sayılarının ve illerinin artacağı da gelen bilgiler arasında. Milli Eğitim Bakanlığının Şubat ayı öğretmen atamaları öncesi mülakat komisyonlarını şimdiden oluşturulup, komisyonlara seminer eğitimleri verilmeye başlandı.


2016 yılının son günlerine doğru geldiğimiz şu günlerde, 2017 yılında öğretmen atamaları ne zaman olacak? 2017'de öğretmen ataması olacak mı? sorusu sıkça soruluyor.

2016 Ekim'den beri öğretmen atamaları konusunda herhangi bir gelişme olmadı. Bu da öğretmenlik hayalinin gerçek olması için atama bekleyen öğretmen adaylarını endişelendiriyor. Şu ana kadar kesinleşen tek şey 1500 engelli öğretmen atamasını gerçekleştirileceği oldu.

15 Temmuz'da gerçekleşen hain darbe girişimi sonrası ihraç edilen öğretmenlerin boşluğu doldurulmuştu. Fakat ardından çıkan KHK'lar ile daha çok öğretmen de ihraç edildi. Sayının ise 30 bin olduğu söyleniyor. Bu da farklı branşlarda pek çok öğretmen açığı anlamına geliyor.

2017'de Öğretmen Ataması olacak mı?

2017 yılında öğretmen ataması olup olmayacağı konusunda MEB'den resmi bir açıklama gelmedi. Fakat AES Başkanı Cansel Güven, 2017 Şubat'ta Öğretmen Ataması olacağını söyledi. Bu da öğretmen adaylarını heyecanlandırdı. Artık 2017 Şubat Öğretmen Ataması için gözler MEB'de.
2017 için en çok hangi branşlarda atama olacak?


Şubat ayında yapılacak öğretmen atamaları için bakanlığın yine, KHK ve yönetmeliğe uygun olarak; ilgili branşlarda kontenjan sayısının 3 katına kadar öğretmen adaylarını mülakatlara alacağı, mülakat sürecinin 2 hafta içerisinde tamamlanıp, atamalar için tercihlerin alınması sürecinin başlanacağı tahmin ediliyor.


2017 Şubat Öğretmen Atamaları konusunda bir diğer merak edilen husus hangi branşlarda daha çok açık olduğu. Ataması en çok yapılması muhtemel 20 bölüm şu şekilde;

1) İngilizce Öğretmenliği
2) Özel Eğitim Alanı
3) Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği
4) Sınıf Öğretmenliği
5) Okul Öncesi Öğretmenliği
6) PDR-Rehber Öğretmen
7) İlk Öğretim Matematik Öğretmenliği
8)  Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği
9) Beden Eğitimi Öğretmenliği
10) Türkçe Öğretmenliği
11) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği
12) Arapça Öğretmenliği
13) Matematik Öğretmenliği
14) Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
15) Müzik Çğretmenliği
16) Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği
17) İ.H.L. Meslek Dersleri Öğretmenliği
18) Biyoloji Öğretmenliği
19) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
20) Kimya/Kimya Teknolojisi Öğretmenliği

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu