Şubat Ataması Öğretmenler Ne Kadar Hazırlık Ödeneği Alacak

2016 Şubat ataması ile atanan 30 bin öğretmen hazırlık ödeneği alacak mı, alacaklarsa kaç lira alacaklar.

10 Mart 2016 - 19:17

2016 Şubat ataması ile atanan 30 bin öğretmen hazırlık ödeneği alacak mı, alacaklarsa kaç lira alacaklar.
Öğretmenler için her yıl eğitim öğretim yılının başında ve eğitim öğretim başına yetişemeyenler için ise 2. dönemde; Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine gereğince ödeme yapılmaktadır.
Öğretmenlere hazırlık ödeneğini düzenleyen 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi;
"Ek Madde 32 - Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz." hükmünü içermektedir.
Öğretmenlere ödenecek olan hazırlık ödeneği miktarı 2015 yılı için 950 lira olarak belirlenmişti. 
Ancak hazırlık ödeneği, Eylül'de işe başlayan öğretmen ile Ekim'de başlayan öğretmenlere farklı farklı miktarda ve;
"657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise yüzde 50'si oranında yapılır." hükmüne göre ödenmektedir.

28 Eylül 2015'te başlayan 2016-2016 Eğitim öğretim yılına yetişemeyen öğretmenlere başlamıştır. Bu nedenle Eylül ayında göreve başlayan öğretmenler tam, Ekimde bağlayan öğretmenler %25 eksik ve Şubatta başlayan öğretmenler de %50 eksik ödenek alabilmektedir.
Yukarıdaki kanun hükümleri gereği Şubat 2016'da atanan aday öğretmenler 475 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği alabileceklerdir.

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var
Yılbaşında ve Öğretmenler Gününde Hediye Almak  
Yılbaşında ve Öğretmenler Gününde Hediye Almak