Sözleşmesi Yenilenmeyen Öğretmenin Kıdem Tazminatı

Yargıtay, özel okulda çalışan öğretmenleri sevindiren bir karar aldı. Yıllık sözleşmeyle çalışan öğretmenlerin sözleşmeleri yenilenmez ise kıdem tazminatı ödenmesine hükmetti.

Sözleşmesi Yenilenmeyen Öğretmenin Kıdem Tazminatı
25 Eylül 2019 - 13:12 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 19:29

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince, özel okulda çalışan öğretmenler ile işveren arasında sözleşmenin her yıl yenilenmesi gerekiyor. Sözleşmesi yenilenmeyen öğrenmelerin bir kısmı kıdem tazminatını alırken, çoğu öğretmen sözleşmenin belirli süreli olması sebebiyle kıdem tazminatı alamıyordu.

Geçen sene şubat ayında, İş Kanunu’nda bulunan iş güvencesi hükümlerinden yararlanamayacağına yönelik alınan Yargıtay kararından sonra öğretmenlerin kıdem tazminatı ile ilgili şikayetleri arttı. Bazı öğretmenler okulların açılmasına bir gün kala işten çıkarıldığını, bazıları ise yıllarca öğretmenlik yaptığı okullardan kıdem tazminatı alamadığını belirtmekteydi.

 

Özel bir okulda fen ve teknoloji öğretmeni olarak çalışan bir öğretmen, iki yıl çalıştıktan sonra işten çıkarıldı ve dava açtı. Dava dilekçesinde kıdem tazminatının ödenmesini talep etti. Okul sahibi ise, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği uyarınca belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştığını ve sözleşme süresinin bitmesi nedeniyle iş ilişkisinin de kendiliğinden sona erdiğini belirtti. Bu nedenle sözleşmesi biten öğretmenin kıdem tazminatı hakkının olmadığını savundu. Yerel mahkeme okul sahibinin savunmasını haklı buldu ve öğretmenin kıdem tazminatı talebini reddetti.

Bu haber 1109 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort