Sözleşmeli Öğretmenlik Norm Fazlası Durumu Sözlü Sınav Notundan Dahi Etkileniyor

Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası tespitinde kadrolu öğretmenlerden farklı kıstaslar uygulanmaktadır. Kadrolu öğretmenler için norm fazlası ilanı hizmet puanı kıstas alınarak ilan edilmektedir. Sözleşmeli öğretmenler için mevzuat hükmünce atama esas puana yani sözlü puana bağlı norm fazlası ilanı yapılmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmenlik Norm Fazlası Durumu Sözlü Sınav Notundan Dahi Etkileniyor
23 Aralık 2019 - 22:15 - Güncelleme: 23 Aralık 2019 - 22:30


  Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası tespitinde kadrolu öğretmenlerden farklı kıstaslar uygulanmaktadır.  Kadrolu öğretmenler için norm fazlası ilanı hizmet puanı kıstas alınarak ilan edilmektedir.  Sözleşmeli öğretmenler için mevzuat hükmünce atama esas puana yani sözlü puana bağlı norm fazlası ilanı yapılmaktadır.

 Sözleşmeli Öğretmen Norm Fazlası Belirlenmesine Kurallar

  Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olarak belirlenmesinde Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesi esas alınmaktadır. İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri eğitim kurum ve bölüm kapanması veya program değişikliği ile belirlenmektedir. Bazı derslerin kaldırılması veya istihdam alanının daralması gibi nedenler ile öğretmen fazlalığı oluşması da sözleşmeli öğretmenlerin ihtiyaç fazlası olarak yer değiştirmelerine neden olmaktadır.

    Sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç fazlası konumunda bulunduklarında, istek ve tercihleri de dikkate alınarak atamaya esas puan üstünlüğüne göre valiliklerce atamaktadır. Bu durumda atama ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına il içinde ihtiyaç bulunan kurumlara yapılmaktadır. İl içinde ihtiyaç duyulmadığı takdirde sözleşmeli öğretmen istek ve ihtiyaçları esas alınarak il dışında alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atama yapılmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmeyen öğretmenlerin sözleşmeleri sona erer.

Birden Fazla Sözleşmeli Öğretmen ve Bir Norm Fazlalığı Olduğunda

  Bir okulda bir norm fazlası öğretmen varsa sözleşmeli öğretmen hiçbir kritere bakmadan norm fazlası olarak belirlenir. Birden fazla sözleşmeli öğretmen olduğu ve bir norm fazlalığı olduğu durumlarda ise atamaya esas puan üstünlüğüne göre norm fazlası sözleşmeli öğretmen ataması yapılmaktadır. Birden fazla öğretmenin puanlarının eşit olduğu durumda ise yönetmelikte sözlü sınav puanı üstünlüğü ile alım yapılmasına yer verilmiştir. Bu puanların da eşit olması halinde ise elektronik ortamda bilgisayar kurası ile aday belirlenmektedir. Yani birden fazla sözleşmeli öğretmen bulunan kurumlarda atamada sözlü sınav puanları belirleme yapacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenler İçin Norm Fazlası Duyuru Tarihi

 Sözleşmeli öğretmen başvurusu için norm fazlalığı açıklanmaktadır. İllerde öncelikle kadrolu öğretmenlerin norm fazlalığı açıklanmaktadır. Atası gerçekleşen kadrolu öğretmenlerden sonra sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlalığı açıklanır.

Sözleşmeli öğretmenler kendi istek ve tercihleri ile atama tercihlerinde bulunmaktadır. Sözleşmeli öğretmen eş durumu ya da farklı herhangi bir neden ile ilçe içinde tercih yapmaya zorlanamaz. İlçe içinde kalıp kalmama tercihi öğretmenlere bırakılmıştır.

  Norm fazlası sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin feshedilmesi için açık bir mevzuat bulunmaktadır. İdare baskısı ile ilçe ya da illerde görev almayan öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilemez. Bu konuda mevzuatta öğretmenin il için tercih yapacağı belirtilmektedir. Eğer öğretmen il için tercihte bulunmazsa valilik resen atama gerçekleştirecektir. Ancak öğretmenin tercihine atanması halinde göreve başlamamış olması sözleşmenin iptal olmasına neden olur.  Sözleşmeli öğretmen, tercih etmediği veya tercihine atanmadığı için resen atandığı durumlarda göreve başlamamışsa bu durumda da sözleşmesi fesholur.

İllerde İhtiyaç Olmadığında Ne Yapılır?

   Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenalanında il genelinde ihtiyaç olmayabilir. Böyle durumlarda 2016 yılında sözleşme feshedilmekteydi. 2018 yılında bu konuda yapılan değişiklik ile öğretmenler başka bir ile atanmaktadır.

  Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlalığına göre atama yapılırken hizmet puanları esas alınmaz. Fakat bu öğretmenleri için sözleşmeli öğretmenlik yaptığı yıllardaki hizmet puanları hesaplanır ve kadroya geçtiklerinde verilir.

 

Bu haber 1161 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum