Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Özrü Sorunu Devam Ediyor

Haber sitelerinin Sözleşmeli Öğretmenlik Modelinin eğitim kalitesini arttıracağı yönündeki haberlerinden sonra Sözleşmeli öğretmenlerimizden bize yoğun bir şekilde: '' Aile, Parçalanmış Aile ve Eş Özrü gibi haberler yapın, bize destek olun'' yönünde mesajları gelmeye başladı.

09 Ekim 2017 - 00:15

Daha önceki haberlerimizde de detaylıca açıkladığımız gibi sözleşmeli öğretmenlerin en büyük sorunlarının başındaki bu problemin çözümü için adım atmaya devam ediyoruz.
(Önceki haberler için: Eş Özrü - Sözleşmeliler Mağdur)
DOĞRU MODEL, YANLIŞ YÖNTEM
Doğu  bölgelerindeki öğretmen eksikliğini gidermek için tekrar gündeme alınan sözleşmeli öğretmenliğin en büyük handikapı ise özlük hakları.
EN BÜYÜK SORUN ''EŞ ÖZRÜ''
Bunların başını ise ÖZÜR GRUBU atamaları oluşturuyor. Özellikle de EŞ ÖZRÜ bunun başını çekiyor. Aillerinden, çocuklarından uzakta kalan ya da bu sorun yüzünden evliliklerini erteleyen öğretmenler bu sorunun çözüme kavuşmasını bekliyorlar. Bu sorun devam ettiği sürece ailelerin parçalanmaya, çocukların en önemli gelişim dönemlerinde ebeveynsiz kalacağını, ve evlenmek üzere olan gençlerin önlerinin tıkandığını dile getirmektedirler.

PARÇALANMIŞ AİLELER SORUNU KANGREN OLMAK ÜZERE
Mutsuz, parçalanmış ve geleceğini, hayallerini ertelemek zorunda kalan öğretmenlerin verimli olmasını beklemek oldukça güç. Her türlü zorluğa rağmen fedakarca çalışan ve işlerini özveri ile yapan sözleşmeli öğretmenler kendi çocuklarını, eşlerini, ve ailelerini yanlarında görmek istiyor. Kendi öz çocuğuna yeterince ebeveynlik yapamayan mutsuz öğretmenin, öğrencilerine katkı sağlaması için bu sorunun derhal çözülmesi gerekmektedir.
Bu ve benzer talepleri olan Sözleşmeli öğretmenlerimizin bize ilettiği bazı mesajlar durumun vehametini ve önemini apaçık ortaya koyuyor.İşte sözleşmeli öğretmenlerimizin bazı yorum ve mesajları:

-Biz aile birliğimizi bozmak istemiyoruz. 6 yıl ayrı kalmak evliliğimize zarar verecek lütfen yetkililer sesimizi duyun
-Sayın EDİTÖR sayın bakan haziranda bir toplantıda iki sözleşmeli eşi ağustosta bir araya getirecez demişti . Ama sözün tarihi geçti . Ben Hakkari şemdinli aktütün de görevliyim. Eşim şırnak merkezde . Ben para pul batı istemiyorum . Eşimi yanima istiyorum. Onun yanına gidebilmek için iki komşu il olmasına ve bölgenin durumuna rağmen 11 saat yol gidiyorum . İŞTE BAKANIN SÖZ VERDİĞİ VİDEO .NE OLUR HABER YAPIN.

-Ülkenin kanayan yarasıdır; aynı kamu hizmetini yapıp da farklı şartlara, statülere ve özlük haklarına tabi kılınmak.
Devletin birçok mekanizmasında mevcuttur bu sistem. Aynı kamu hizmetini yürütmelerine, aynı çalışma şartlarında ve aynı (belki daha fazla) iş yoğunluğuyla karşı karşıya kalınmasına rağmen memur dışındaki diğer kamu görevlilerinin değil eşit ücret çok daha cüzi bir ücrete ve diğer haklara tabi tutulduğu bilinen bir adaletsiz gerçektir.
657 sayılı DMK'da 4/A (Memur), 4/B (Sözleşmeli personel), 4/C (Geçici personel) ve 4/D (işciler) statüsüne tabi tutularak aynı kamu hizmetinin farklı ücret ve haklarla yaptırılması ciddi bir hak gaspı ve adaletsizliktir. Bu çarpıklığın bir an önce giderilmesi ümidi ile.

-Bu sistem sadece evli olanlara değil bekar olanlara da zarar veriyor . Evlilik planlarımızı 6 sene ertelemek zorunda kalıyoruz. Gittiği yerde evlensin diye bir mantık olamaz dağ başında bütün öğretmenlerin hemcinsim olduğu yerde kiminle evlenelim? Ki nasibimize de sistem mi karar veriyor? Geleceğe korku ve endişeyle bakan bir öğretmenden yüksek performans beklemek ne kadar mantıklı? Umarım yetkililer bu hatadan bir an önce dönerler
-Esi ozel sektorde calisanin durumu ne olacak onunki aile degil mi bu diretme niye(A.D)
-İşin ahlaki boyutu var birde.Esleri 5 yıl farklı odalarda uyumaya itiyor bu sistem...Artık eşler birbirlerini 40 günde zor görebiliyor.Nisanli olanlar evlenemiyor.Sadece kağıt üzerinde öğretmen görünüyor orda.Herkesin aklı eşinden ve cocugunda.Kimse bu psikoloji ile ders anlatamıyor ki...(M)
-38 yaşındayım 2 çocuğum var. Atanmak hayalimdi düşünmeden kabul ettim. Dershanecilikten bunalmıştım. Sabah 8 akşam 8 çalışıyordum. Yıllarca özel sektör tarafından sömürüldük yetmedi devletimiz de bizleri şartları çok ağır bir sözleşmeye mahkum etti. Çocuklarım babalarını geçen yıl sadece5 kere gördü. Aramızda 1600 km var.Sizce bu reva mı?(S.M)

-Eşim dogunun bir köyüne atandı. Küçük kızım var . Burada doktor bulmak imkansız. Eşimle 10 yıllık evliyim. Ve bu 5 yıl boyunca .eşim be çocuğumdan ayrı kalacağım. Nasıl bir sistem bu insanları çocuklarından ve eşlerinden ayırarak bir atma yapmak be hiç bir hak tanımamak.aile bütünlüğümüz tamamen alt üst oldu.(s.a)

-Ailelerin bu durumunu aile bakanlığı dahi görmüyor. Vicdanlarin dilsiz kaldiği bir dönemdeyiz. Eşlerimiz ve çocuklarimiz aile bütünlüğünün olmadığı bir düzende yaşamlarını idame ettrimeye çalışıyorlar. Sözleşmeli öğretmenler de mutsuz bir şekilde derslere giriyor. Ya eş/çocuk ya da iş seçeneğinin saçmalığı artık kalkmalıdır. "Bilerek gittiniz!" Edebiyatını da bırakın çok ucuz duruyor. Ucuz Robin Hood'çuluk oynamaya hiç gerek yok. Aklın ve Vicdanın sesini duyabilen herkes bir de bizim ayakkabilarimizi giyip halimizi görsün(s.b.d)

-Mahvolduk 6yıldan cocugum var hastane olmayan yerdeyz eşim 2yıldır dağda subay napcaz yardım bu iş çok saçma hal aldı(T.D)

-yasim 41, esim 40 yasinda ve 2 cocugumuz var. esimin memlektte 11 yillik muhasebe bürosu var. ben ise Diyarbakırda sozlesmeli ogretmenim. cocuklara annemlerde bakar diye cocuklari esim aldi. fakat annem babamin kayinpederin yasi 70 oldu. gece ambulans ile hastaneye kaldiriyorlar. yaslilar cocuklara bakarla diye memlektte biraktim fakat onlar kendilerine bakamiyorlar. memlekette olsam esimin yükünü hafifleticem ama biz sözleşmeli ogretmenlere özür atamasi yok. belki bekar 23 yasinda olsam dert etmiyecem fakat 40 yasindan sonra gercekten cok zor durumlara dustuk... dogunun ogretmen acigi dogunun cocugu ile kapanir. tek cozum okullari dengelemek icin zor sartlarda okuyan dogu cocuklarina ek puan verip onlari doguda ogretmen yapmak. bizi 5 yilda tutsaniz ben yinede sonunda memleketime gitmek isteyeceğim.(M.Ö)

-Sorun göründüğünden daha da büyük birbirinden ayrı karı kocalar, ikiye ayrılan çocuklar,hasta olup annesinden babasından ayrı hastalar bizler Aile hakkımızı istiyoruz yani hakkımız olanı...(S.Ç)

Bir ülkenin temel taşıdır eğitim. Eğitimin temel taşı ise öğretmendir. Bundan dolayıdır ki öğretmenlere maddi ve manevi haklarına saygı duyulmalıdır.(A.D)

-Insanlari neden magdur ediyorlar anlamiyorum basta sevinmistim oglumun ogretmeni degismeyecek diye ama simdi ogretmenimize uzuluyoruz esi ozel sektorde calisiyormus yanina gelemiyormus e o da gidemiyormus her gün üzgün goruyoruz adami(H.D)

-Türkiye'de yaşıyoruz ama aile hakları gözetiliyor çok yanlış bir strateji. 6 yıl 5 yıl nedir aile hakları diye bir durum yok oluyor resmen. Hemen öneri bulunması lazım(B.A)

-Valla ben Hanimi bosamayi dusunuyorum evden 1000km uzakta ne koca olunuyor ne de baba(S.K)

-Eşler nasıl 6 yıl ayri yaşayabilir,6 yila aile kalır mı?Öğretmenler mecburen bu sisteme dahil oldu.Kimsenin zaten şartlar belliydi,isteyerek gittiniz demeye hakki yok!Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmeli.Boşanmalar,istifalar artmadan farkindalik yaratilmali.Aile bütünlüğü her şeyden önemlidir ve önceliklidir.Paramparça olmuş bir aileyle,ayda yılda görüşen eşlerle mutluluk ve verim beklenmesin.Öğretmen bu ruh haliyle işine mi yoksa siniftaki öğrencisine mi aklını versin?Ayrım olmaksızın tüm sözleşmeli öğretmenlere eş durumu verilmelidir.Eşi özel sektörde olanlar da kamuda olanlar da ya da gelemeyen meslek grupları da buna dahil olmalıdır.En büyük varlığımız AILELERIMIZDIR kimse anayasal hakkımızı sorgulamamali artık.Bittik,tükendik ötesi mi var?Biz sadece EŞ DURUMU ISTIYORUZ (S.A.D)

www.kamutime.com
Eğitimci-Yazar: Ramazan DEMİRAL

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Osman
    2 hafta önce
    Ben ozel sektörde calisiyorm esim ogretmen esimden 6yil ayri kalmak istemiyorum bari 3yil olsun özlük haklari verilsin sayın cumhur baskanim siz bu konuya el atsanız bu sorun çözülür..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
ABD'den flaş Türkiye açıklaması